Srpen 2005

Doma u dveří

29. srpna 2005 v 11:29 | management |  Kresby a črty

Lucie ...

29. srpna 2005 v 10:49 | management |  Kresby a črty

Kateřina

29. srpna 2005 v 10:32 | management |  Kresby a črty
Co by si tak o tom měla myslet?

Bóbika

29. srpna 2005 v 10:22 | management |  Kresby a črty

Bude zábava?

29. srpna 2005 v 10:20 | management |  Kresby a črty


Kolie, kopie kresby

29. srpna 2005 v 10:15 | management |  Kresby a črty

Mopsík

29. srpna 2005 v 10:13 | management |  Kresby a črty
Mopsík studie

PostgreSQL a Python

25. srpna 2005 v 0:15 | management |  Technologie a věda
Konečně jsem našel trochu času abych se podíval co nového u PostgreSQL. Tato databáze mě fascinuje. Sice to není žádný Oracle, ale už toho umí i tak docela dost. Ze všeho nejvíc si mě ale získala jednou malikostí a to, že stored procedures mohou být třeba v jazyce Python.

Ani příznivci Perlu nepřijdou zkrátka. Zkusil jsem si pár obratů a dává to tomu opravdu sílu. Celkem jednoduše lze tak naprogramovat např. migrační nástroj, který umožní aplikaci přistupovat do PostgreSQL přes PostgreSQL protokol, ale ve skutečnosti číst data z MySQL nebo další DB někde na pozadí běžící a nebo prostě "stahovat" stránky z webu.
Asi nic převratného, ale člověku udělá radost vidět, že to opravdu funguje.
více viz. PL/Python

Mezinárodní Google

25. srpna 2005 v 0:09 | management |  Internet a portály
To mě opravdu pobavilo. Jak jsem tak brouzdal weby Google, tu to mluvilo česky, tu anglicky a tu slovensky. I když ta slovenština stojí za vysvětlení. Naši slovenští bratří tentokrát jsou holt napřed. GMAIL mohou používat i ve svém rodném jazyce. Čeština zatím chybí, ale nechce se mi věřit, že by se brzo neobjevila.

Google zdá se vůbec do jazyků začíná investovat i když asi ne právě toho našeho. Nebo možná ... kdo ví. Každopádně článek Google dominates in machine translation tests stojí za přečtení.

Divný den

24. srpna 2005 v 23:39 | management |  Oddechové chvilky
Dnešek nejde nazvat jinak než - DIVNÝ. Na benzínce na dálnici mě oslovil stopař, že mu ujela autobus, zdali bych ho nevzal. OK, tedy jsem nabral benzín, při pohledu na cenu pod 29 Kč za litr získal trochu optimistickou náladu a šel zaplatit. Když už jsem platil, otevřely se dveře a vstoupil Jan Rosák. pozdravil a postavil se na konec řady. Pokud očekáváte nějakoý další přiběh tak to je vše. Stopař už čekal u auta.
Cestou na Praha jsme diskutovali a tak jsme zjistili, že bydlíme nedaleko a taky jsem ho musel politovat , že mu jeho syn rozbil Lexus.To jsem zvědav kdy já svému synovi půjčím Lexus :-)
Mimochodem kdo někdy navštívl výrobní linky škodovky a uchvátili ho svou čistotou, tím jak jsou osvětlené apod. měl by navštívit výrobní linky na niž vzniká právě Lexus. Péče je tu mateřská, výroba extenzivní, dřevo opravdové a celé je to spíš obřad.

Cesta probíhala normálně. Až na to auto postavené nabok a napříč obouma pruhy. Naštěstí v protisměru, ale už méně šťastně asi pro jeho řidiče. Není mi jasné co řidič musel udělat aby se s tím autem na rovné silnici takto na bok vůbec postavil.

S těmi položenými boky to ale nebylo vše. Následovala ještě jedna motorka obklopená blikající policejnimi tak, že jsem si byl téměř jist, že tentokrát za něco zaplatím. Za rychlost, zapomenuté doklady. Pro jezce na té motorce by asi bylo opravdu lepší kdyby tu policie čekala na mé doklady. Bohužel její přítomnost měla jiný důvod.
Každopádně ani ten nebyl šikovný tak jako klučina, který takto zaparkoval Favorita viz. obrázek). Sice nevím kdy toto se stalo, ale aspoň přitom nebylo třeba sanitek. I když majítelé okolních aut asi právě radost také neměli.
Celý den pak uzavřel článek Patrika Zandla (Ničitelské alegorie), který mě utvrdil v tom, že dnes možná bylo líp zůstat doma, vzít si knížku a číst si.

Google Talk - další IM

24. srpna 2005 v 23:13 | management |  Internet a portály
Google dnes spustil Google Talk. O tom, že něco chysá se povídalo déle, snad i víc jak rok. Ačkoliv b Google ztvdili, že na počtu jimi hledaných VoIP specialistu není nic zvláštní, že interní VoIP si žádají své a že na tom není nic divného. Pravdu asi měli spíš ti kdo tomu neuvěřili.

Nový IM umožňuje zasílání zpráv, podporuje hlasovou komunikaci a je integrován s GMAILem. Funguje také jako notifikátor nových zpráv na GMAILu. Je malý, jednoduchý a umí opravdu jen to nezbytně nutné. První stížnost, kterou jsem zazanamenal, byla: neumí invisble mód. Voice komunikace fungovala docela dobře a subjektivně jsem měl z ní lepší dojem než ze Skype. Možná je to tím, že Google zatím něvsadil na P2P architekturu a pěkně hezky se připojujeet ke Google serveru.

Použitý prokol je Jabber resp. XMPP. Voice komunikace probíhá také na tomto protokolu. Přišlo mi, že Google ho v tomto nějak "customizoval" :-). Rozhodně použit XMPP je hezké a dá se očekávat řada rozšíření Google Talk od třetích stran.
V plánech do budoucna nicméně nechybí ani podpora SIP přímo od Google.
Z produktového hlediska je to hezká ukázka jak i jednoduché, ale jinak plně funkční řešení můžou zaujmout a potenciálně motivovat k použití GMAILu. Pokud je pravda, že Google skupije v USA optiky a malé telco společnosti, možná se dočkáme ještě něčeho převratného.

Zatím nejlepší idea, a to, že Google dnes spustí i video chat s tím, že do amerických domácností rozešle webkamery, se nepotvrdila. Je ale vidět jak lidé Google věří a jak velké věci od něj očekávají.

Google má nový Desktop

22. srpna 2005 v 10:34 | management |  Internet a portály
Google dnes vydal novou verzi Google Desktop. Tak jak už je u Google zvykem, změny jsou malé svoji velikostí, ale velké svým dopadem. Od nynějška můžete tak vyhledávat nejenom na svých lokálních discích, na Internetu, ale i ve svých emailech na GMAILu.
Nově jsou zde také personalizovatelná zpravodajství a to včetně čtečky RSS a Atom. Také spousta drobností jako je počasí apod. umístěných do jakéhosi sidebaru.

Nenápadně se tu krčí odkazy na Google Desktop Enterprise Edition. První co mě zaujalo byla podpora pro Lotus Notes, možnost centrálního deploymentu, šifrování uživatelských dat a indexů, distribuce v MSI podobě a další. To, že to myslí Google vážně napovídá, že k dispozici je i Premium Support.

Až budu mít více času, rozepíšu se o Google Desktopu více. Rozhodně je to věc, která jednou změní svět.
Ps. Pro "zasvěcené", kteří četli moji povídku SearchEngineWars. Google jede přesně dle ní. Již nyní totiž Google Desktop umožňuje (ovšem nevyžaduje) komunikaci s centrálními servery Google.Více někdy později.

Pohledy do minulosti: xChat

21. srpna 2005 v 20:03 | management |  Internet a portály
Tak zase trocha z bulváru. Docela jsem se pobavil na blogu Jiřího Pallase.Vášnivý hráč bowlingu zde do vzduchu vyhodil ručník v němž si postěžoval na místní poměry a Podivné trendy - českého Jendy. Každý máme svět nějak vyhraněný názor a na základě svých zkušeností, představ i iluzí si ho pak členíme (ten svět) na ty "zlé" a ty "dobré". Někdy až okatě bez rozvahy, někdy s nějakým záměrem, někdy jen z naší vlastní pohodlnosti.
"Operace codename: xChat" je tím důkazem. V zásadě nikdo neví co se tehdy opravdu stalo.O to víc je těch, kterým je "vše jasné".
Bez dalších informací těžko soudit a už vůběc ne házet takovými slovy jako je morálka, etika, slušnost a
dalšími. To by byl jen důkaz jak sami málo víme co ty slova znamenají.
Vše co se k tomu dalo asi tak napsat, najdete v komentářích na blogu Jiřího Pallase.
Ne, nechci se zastávat nikoho. Nevím o tom moc víc než je možné přečíst na Internetu. Možná jen xChaťáci dobře zvládli hru na ublížené chudinky (rozhodně by to bylo lépe než obchodní stránku věci) a možná je NetCentrum ten zlý kapitalista. A možná si zavařili každý svým dílem.
Jak to bylo však ví bůh a nebo lidé, kteří se svými soudy do jeho role pozicují. Stačí přidat trochu hezkých slov, doporučuji třetinku morálky, špetku etiky, dobře zamíchat, obarvit na červeno, modro, růžovo a nebo dle libosti a aktuální potřeby ... a můžeme podávat široké veřejnosti. Bravo, tak to už tu jednou bylo. Nebo ne? Názor si nakonec musí udělat každý sám.
Další články k tématu:

Prokletí třetího auta

21. srpna 2005 v 19:35 | management |  Oddechové chvilky
Dnes jsme jeli domů z Hypernovy a zkoušli co auto umí. Jelikož dosti pršelo, nešlo zkoušet žádné skopičiny na silnici a tak jsme zkoušeli kde co jiného. Včetně klimatizace. Chvilku bylo v autě neuvěřitelné vedro, pak najednou 18 stupňu, skla se mlžila a zase odmlžovala, no prostě binec.

Když jsem se blížil k domu, uvědomil jsem si ovšem jinou hrůznou pravdu. Že toto je další auto, které bude parkovat před domem. Na tom by nic nebylo, ale poslední dobu začíná být před domem docela problém zaparkovat. Není to sice jako ve městě, kde parkujete tu a tam o 50, 100 nebo více metrů od místa kde by se vám to zamlouvalo, ale na vesnici parkovat i o 20 metrů dál zamrzí. Rozhodně sousedy, a sousedy sousedů, a sousedy sousedů sousedů...

Hotové domino. A tak jsem zvědav kdy nám to někdo vyčte. Že k tomu dojde je jasné. Vždyť ta drzost! Považte! 3 auta! A to vůbec nemluvím o spravedlnosti. Někdo někdo nemá auto vůbec..že.. Někdy si říkám jak zvláštní jsou cesty lidského myšlení. Přitom jde jen o pár metrů....

Toyota Avensis Verso - malý ďábel na kolech

18. srpna 2005 v 23:29 | management |  Oddechové chvilky
Tak jsem se konečně po roce dohrabal k tomu zajet se někam podívat na auto. Akce proběhla skoro až moc rychle a k mému překvapení jsem zjistil, že sedím v Toyotě Avensis Verso a říkám si: "kruci, kruci, to jede opravdu dobře". Aby také nejelo. Doteď mi není jasné jak to toho sice skvělého, ale v zásadě normálně vypadajího automobilu Toyota poskádala 245 koní(180 kW)!

První jízda sice připomínala jízdu s autoškolu. Určitě to znáte: jak se řadí, kde je zpátečka apod. Mimochodem zpátečka je tu stejně jako na některých Renaultech nebo Fordech. než jsem si to uvědomil tak jsem na jedničku několikrát popojel kupředu.

Další drobné překvapení byl plyn. Pro rozjezd je ho třeba docela hodně. Opět než jsem se sladil s potřebami auta, několikrát mi chcíplo. Asi jsem se tvářil provinile jako malý kluk, ale toto auto opravdu jede nějak jinak než ajkékoliv kterým jsem dosud jel. Zvlášť první rozjezd v kopci mě naplnil obavami. Představte si, že v tomhle autě na plyn dupnete jen maličko víc. Výsledek se dostaví okamžitě.
Věřte mi, můžete si tím být jisti.

Další překvapení byla samotná jízda. Auto nevyvolává dojem prudké akcelerace. Tedy rozhodně jsem se necítil jako kosmonaut zatlačený do sedačky. Na druhou stranu akceleruje neuvěřitelně plynule a dlouho.

Co mě ovšem zarazilo je subjektivní pocit, že účinnost brzd je menší než třeba v Renault Megane nebo Laguně. Ovšem zdali ze stejné rychlosti, na to se mě neptejte :-)

Oko Google proniká do tajů Prahy

18. srpna 2005 v 22:44 | management |  Internet a portály
Když jsem před snad 2 roky zkoušel Key Hole, vůběc jsem nečekal, že by tam byl k mání satelitní pohled na Prahu nebo Českou republiku. Časy se však mění a Google, který Key Hole koupil, se dal do díla. Pracuje pilně a v novém dílku, které nazval Google Earth se začínají objevovat stále nové mapové podklady až s překvapivou rychlostí.
Praha třeba již nyní je prakticky celá pokrytá a to včetně databáze ulic. Kdyby však zůstalo jen u ulic!
Pokud se tu a tam touláte Prahou, možná znáte oboru Hvězda. Takový lesopark. Rozhodně ve Hvězdě nejsou ulice nebo nějaké pojmenované silnice. Jen takové cestičky po niž chodí pěší.
Google Earth zná i tyto cestičky!
A ještě pro formu detailní pohled přímo na letohrádek Hvězda. Návštěvu Hvězdy doporučuji, zvláště na podzim je tam hezky.

Víte jak se jmenují ulice kolem Vyšehradu? I to Google Earth napoví:
Google Earth si můžete stáhnout zdarma přímo na stránkách Google http://earth.google.com. Stejné podklady se budou s jistým zpožděním objevovat i na službě Google Maps. Prahu zde najdete, ale pokrytí není zatím takové jako v Google Earth.

Soukromé lety do vesmíru a vesmírná turistika

7. srpna 2005 v 22:13 Plánované akce
Dne 17.8 se uskuteční další přátelské Setkání nad tématem. Tématem tentokráte bude:
Soukromé lety do vesmíru a vesmírná turistika
Zajímá-li vás toto téma, chceteli přijít, posedět nad pivem a nechat se unést diskusí, buďte vítání. Pro podrobnější informace napiště na snajdr@gmail.com. Smyslem akce je dobře se bavit. Podmínkou, že k tématu máte co říci i když to bude třeba jen váš názor.

Místo: Praha

Další Internetová blublina na obzoru?

7. srpna 2005 v 22:07 Internet a portály
Pokud jste s úžasem sledovali růst ceny akcií Google, nebylo to vůbec nic proti růstu jednoho z největších čínských vyhledávačů Baidu.com v minulém týdnu. Ve zkratce

Share price as of Thursday's close: $27
Share price now: $122.54
Change: 353.9%
Volume: 22.6 million shares
Intraday high: $151.21
Intraday low: $60.00

Zdá se, že davy podlehly spekulacím. A mezi námi, dav je to nejhloupější zvíře, které znám. Jsem zvědav jak ty peníze dostanou zpět. Zvláště když Baidu je čistě čínská zaležitost.

DVD trhy aneb ani Pixaru se nedařilo

7. srpna 2005 v 21:45 Svět businessu
Pixar se zdá být rozčarovaný nepříliš úspěšným prodejem DVD verzí filmu The Incredibles v druhém kvartálu roku 2005. Samotný film mě nezaujal však tolik jako, že obdobnou zprávu investorům asi před měsícem a půl vypustila do světa i společnost DreamWorks, rival Pixaru. DreamWorks přiznal, že prodeje nedosáhly předpokládané výše a to dokonce o 25%. Zde byl na vině takjé prodej DVD a to filmu Shrek 2.

S DVD trhem se něco děje a už notnou chvíli není už jen o "filmech", ale i televizní produkci jako je třeba i u nás známý Sex ve městě nebo Přátelé. Jen v USA se prodalo v tomto segmentu DVD v roce 2004 za 2,3 miliardy dolarů a to z původní téměř nuly v roce 2000. Pokud vemu v úvahu obtížně pochopitelný krok např. internetové společnosti Google s videoblogy, vyhledáváním v TV apod., zdá se, že v příštích letech se začnou dít podivné věci.