Search Engine Wars: next step completed

23. září 2005 v 23:44 | management |  Internet a portály
Pro ty, kteří znají můj příběh SearchEngineWars není třeba dalšího výkladu. Někdy v roce 2004 jsem napsal povídku o tom jakým způsobem se technologicky bude ubírat další vývoj portálů a to jaké strategie zvolí, aby přežily. Tuto "válku" jsem nazval SearchEngineWars a při čtení toho příběhu by se spoustě subjektů neudělalo právě dobře.

Sám jsem překven tím jak realita ubíhá přesně dle linek stanovených tím příběhem. V jedné části popisuji způsob, jakým bude vyhledávač (SearchEngine) dramaticky zvyšovat relevanci toho co hledáme. Těch metod, které k tomu použije je vícero, ale základní kameny pro některé z nich již byly položeny. Například v Google Desktopu.

Avšak ani Google ani ostatní nerozvinuli technologické možnosti, které se nabízejí. Důvodem paradoxně není technologie samotná, ale obava z obrovské vlny odporů na základě pocitu, že se jedná o porušení soukromí. Konkurenční boj nicméně nakonec povede k tomu, že spousta třináctých komnat bude otevřena.

Třináctá komnata, která je na řadě je personal asistent, který sleduje práci uživatele a snaží se mu porozumět. Díky tomu může pak upravovat dotazy tak, aby uživatel našel opravdu jen to co hledá. Personal asistent je metodou jak "personalizovat relevanci". Současné vyhledávače považují za relevantní něco co hledá většina. Jenže každý z nás je individualita a tak k ní je možné přistupovat.

Google toto zatím realizoval ve velice opatrně navržené službe Google Personalized Search. Jenže to je opravdu velice delikátní způsob jak to řešit. Minimálně dál ve svých myšlenkach, zřejmě s hrůzou v očích, pokročil Microsoft.

Když jsem to četl tak jsem si řekl: "To je ono, to je přesně další krok z SearchEngineWars". Přečtete si sami v článku "Watson: Microsoft Wants to Search Better Than Google" o co se jedná. Ti kdo znají můj příběh pak jistě tuší, že od tohoto okamžiku zbývá jeden až dva krůčky ke komponentě nazvané AILogic, která bude implementována v celé infrastruktuře vyhledávače hned na několika naprosto rozdílných místech.

Její zvláštností je to, že pro její dokončení je třeba velice intenzivního výzkumu, poměrně obrovské množství hrubého výkonu a také dat. Výsledek je něco co například v lokálních podmínkách České republiky nebude prakticky technologicky vůbec realizovatelné a je otázkou zdali dané technologie budou vůbec dostupné alepoň v licencované podobě. Tedy v dostatečně krátké době. V toto chvíli i s jistým pohledm do budoucnosti jsem si jist, že technologie přicházející počínaje rokem 2006 až 2007 budou lokálně téměř nereplikovatelné. Na dopady si budeme muset chvili počkat. Možná až do roku 2010.

Když jsme psal SearchEngineWars tak jsem odhadoval, že někdy do 2 let od té doby se objeví první vyslanci velkých imperiií (společností) i u nás. S ohledem na rychlost okolního rozvoje a další informace lze odhadnout, že poslední klidný rok snad bude už jen rok 2006. Pak se začne naplno projevovat to čemu říkáme globalizace, hyperkonkurence a turbulentní vývoj. Holt život je změna.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama