Googlemania v posledních dnech

17. října 2005 v 23:32 | Petr Šnajdr |  Internet a portály
Nebýt Google tak by se v posledním týdnu (s trochou nadsázky) snad nic nedělo. Neměl jsem přiliš času a tak jen letmé summary údálostí: Google Office(zatím) nebude , Google Maps opět trnem v oku, Google Foundation a trocha Google humoru.

Očekávaná spolupráce společnosti Google a SUN dozrála a na veřejnost se dostaly informace oč se jedná. Ukázalo se, že nejde ani o Google Office, ani WiFi v San Francisco, dokonce za tím není ani pouhá touha koupit pár SUNích serverů. Eric Schmidt a Scott McNealy si vyšli vstříc v zásadě jen ohledně vzajemné propagace Google Toolbar na straně jedné a Open Office na straně druhé. V Microsoftu se hned nechali slyšet, že v tom nespatřují žádné ohrožení jejich MS Office. Konečně Open Office je přeci prý stejně dobře dostupné komukoliv i nyní.
Nejpodivnější na tom všem je, že je to vlastně pravda.
Na pozadí a v rámci konference Web 2.0, Sergey Brin popřel, že by Google měl nějaké plány s Google Office. Dle jeho slov to není způsob jakým by se měla vůbec dál vyvíjet budoucnost. Těch pár slov znamená ovšem více než se na první pohled zdá. Pokud si vzpomínate na začátky Javy a jeji tažení proti Microsoftu, vrátil se ideově Sergey Brin ke stejné myšlence. Svět bez operačních systémů? nebo prohlížeč jako operační systém? No proč ne. A není to nic překvapivého. Eric Schmidt, CEO Google pracoval pro SUN řadu let a měl na starosti právě Javu a Internetové aktivity SUNu. Možná se tím kruh uzavírá.

Rozhodně se tím ale neuzavírají aktivity Google. Společnost se rozhodla, že je podpoří i v oblasti lobby a tak začala hledat lidi do Washingtonu DC. Zatímco dosud se společnost řídila strategii ukrývej se ve stínu a hlavně nikoho neohrožuj ("ne, my nejsme portál a netoužíme se portálem stát"), časy se mění. Už teď jsou společnosti jako Microsoft či Yahoo v plné zbroji. Microsoft se pustil do zásadní reorganizace firmy, Yahoo se zatím chová spíš panicky. Slabým místem Google byla právě oblast lobby.To se nyní má zlepšit. Je to částečně obraná reakce, částečně, ale i útočná. Znamená to jediné: válka je vyhlášena a je v plném proudu.

A tak po spojení s NASA a spoluprací se SUNu s Google, se i "druhá strana barikády" rozhodla začít nenápadně s (alianční) politikou. Jedním z vedlejších efektů je ohlášená spolupráce Microsoftu a Yahoo v oblasti VoIP a IM. Mimochodem on ten Google Toolbar není zase tak neškodná hračka. Je mu připisovaný zásadní podíl na podílu Google v UK. Pozice, kterou si zde Google vybudoval je zdrcující. Jen připomínám, že UK a Irsko jsou pro mnohé US firmy vstupní branou do Evropy. Vize budoucnosti? Dost možná viz. SearchEngineWars.
Tato vize ale pomalu začíná znervózňovat nejenom velké firmy, ale i jednotlivé státy. Stačí jim k tomu málo: Google Maps. A tak zatímco jedni Korejci pláčou nad tím jak jsou jsou na jejich mapách vidět jejich elektrárny, druzí se ohrazují proti označení moře "Sea of Japan", když se to přeci "East Sea". Nicméně v hrozbu nebývaleho konfliktu se rozroslo až označení "Taiwan, Province of China", které se na Google Maps jaksi "stalo". A že jsou Taiwanci na toto hodně citliví. Navíc celá situace je pro nezúčastněné značně nepřehledná. Kdo ví jaký je rozdíl mezi "Republic of China" a "People's Republic of China"? To první je Taiwan a to druhé je tím čemu průměrný Evropan říká Čína.
Aby toho nebylo dost, i Indie se ohradia slovy svého prezidenta proti Google Maps. Prý poskytují příliš detailní data, která by mohla být zneužitelná teroristy. Google se k celé věci staví poměrně jasně: nepublikujeme nic co by nebylo jinak veřejně dostupné. Stejná data lze získaz i z dalších zdrojů.
Ale pojďme dál.
Jednou ze zajímavých aktivit Google z doby nedávné je Google Foundation. V českých luzích a hájích jsem neviděl a nebo přehledl zmínku o ní. Přitom se jedná o aktivitu nejenom chválihodnou a prospěšnou, ale i velice zajímavou. Google plánuje v průběhu 2-3 let darovat na charitativní účely více jak 260 milionů dolarů. Pro představu, takovou částku nevydělaly (v obratu) všechny české portály dohromady za posledních 5 let.
Vyprávět o tom, že Google roste by bylo asi nošením dříví do lesa. Přesto jen krátká zmínka. Společnost založí nové centrum ve Phoenixu a tím zde vznikne nových 600 míst. Paradoxně počet zaměstnanců Google by se mohl zvětšit jiným způsobem a to akvizicí AOL Time Warner. Ukaže čas kdo AOL získá. Ve hře je prý i Microsoft a Yahoo. Nemůžu se ubránit, a nejenom já, dojmu, že v Yahoo stav paniky začíná pomalu dosahovat vrcholu.
No a aby toho nebylo dost, světem se šíří nová zpráva z agentury JPP, Google plánuje uvést svůj platební systém. Po pravdě by to byla super zpráva hlavně pro nás. Google je totiž k takovým okrajovým regionům v jakém žijeme my, poněkud více přející než eBay, Yahoo a další.
I když s Froogle by zatím opravdu nepočítal...
S čím tedy počítat? Co třeba Google Brain? (VIDEO) . A ještě menší dávka Google humoru: In the year 2050, Google seeks new life forms. Mimochodem reverzní engeenering lidského genomu, který je v textu zmíněn je zajímavé téma. K němu bych se rád vrátil. V zásadě je to navazující téma na jednu z mých zatím veřejně nepublikovaných povídek: Sága ze života jednoho portálu, 2030.
Snad ji zde jednou také najdete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 SQi SQi | Web | 18. října 2005 v 21:03 | Reagovat

Pěkný článek, díky za něj

2 jilm jilm | E-mail | Web | 19. října 2005 v 15:20 | Reagovat

Jen bych řekl, že Yahoo nemá k panice důvod. Konkrétně pokud jde o AOL, prohrát může jedině Google. Buď přijde o část svých příjmů a podílu, nebo si to bude muset zaplatit. Ani jedna možnost určitě není lepší, než kdyby prostě trval současný stav. Google má nenormálně vysoký podíl na vyhledávání. Podle mě to bude muset v dohledné době začít klesat. Google naopak může růst v oblastech, kde zatím jsou dominantní jiné společnosti.

3 Petr Šnajdr Petr Šnajdr | 19. října 2005 v 17:03 | Reagovat

[2] Souhlasím. Tu paniku jsem nemyslel jako reakce na AOL. Je to jen jedna věc z mnoha.

To, že AOL může být pořadně velké sousto je fakt

4 Karel Karel | E-mail | 24. října 2005 v 13:20 | Reagovat

Dobry den,

nejsem si jisty, zda ctete i prispevky ke starsim komentarum, proto to pisi zde. Chtel jsem Vam poslat mail, ale nenasel jsem kontakt.

Zaujaly mne Vase dva texty "Zapomenutá zákoutí procesního rízení?" a "Co je re-engineering podnikových procesu?"

Ktera je to ta firma se tremi tisici zamestnanci? Opravdu to v ni funguje bez organizacni struktury? Jak se s tim vyrovnali zamestnanci (zejmena mamagement)?

A proc povazujete _dokonale dotazeny_ model procesniho rizeni za nefunkcni?

Predem Vam dekuji za odpovedi.

5 Petr Stříbný Petr Stříbný | Web | 26. října 2005 v 14:25 | Reagovat

Já bych ani moc nechtěl aby se Google vydával cestou OS či kancelářského balíku. To bych spíš uvítal takový freehosting od Google. Ten by byl určitě super...

6 Petr Šnajdr Petr Šnajdr | 9. listopadu 2005 v 22:53 | Reagovat

[4] Jak jsem již psal emailem, jedná se o nedorozumění. Procesní řízení považuji za plně funkční

7 Vita Vita | E-mail | Web | 29. listopadu 2005 v 10:46 | Reagovat

Google je nejlepší, všimněte si např. jak rostou jeho akcie. (www.bigcharts.com) - ticker má GOOGLE.

8 Hollytef Hollytef | E-mail | 2. září 2017 v 21:36 | Reagovat

<b><a href=http://seo-swat.ru//Y17aq/>This is the 2017 bomb !!!</a></b>
Play with me my friends...

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama