Sběr informací, Google a budoucnost vyhledávání

8. října 2005 v 17:55 | management |  Internet a portály
Člověk, který si chce udržet přehled o aktuálním dění se vystavuje jednomu velkému riziku: zahlcení informacemi. Jejich vyhledávání a sběr jsou již zvládnuty dostatečně dobře, ale jejich vyhodnocení je v plenkách. Chytli jsme se do technické pasti - již víme jak informace najít, ale je jich tolik, že nevíme jak je obsáhnout, porozumět jim a vybrat ty správné.

Obrázek: Pomocnice jako z jednoho mého příběhu o budoucnosti: Sága ze života jednoho portálu, 2030. Budeme potřebovat osobní virtuální asistenty, kteří nás provedou záplavou informací?
Po špatné zprávě by nyní měla přijít ta dobrá, ale já mám jen ještě mnohem horší. Množství informací, které se na nás valí je nejenom přespříliš velké, ale má prudkou růstovou tendenci. Podívejte se co museli zvládnout děti ve škole před 50 roky a nyní.
Informační záplava, ale naráží na jedno velké omezení. Tím jsme my sami. Ačkoliv množství člověkem naschromážděných informací se zvětšuje geometrickou řadou, kapacita našeho mozku po desítky tisíc let je pořád přibližně stejná.
Dostáváme se do role kdy tolik informací sami nejsme schopni obsáhnout a musíme používat nástroje, které nám to umožní. Nyní jsou to vyhledávače, které se snaží najít ten nejvíce relevantní výsledek. Ale v záplavě informací je to málo. Nejsou to smazřejmě jenom vyhledávače, ale to bych otevřel tak širokou tématickou oblast, že bych ji v jednom článku neshrnul.
Mimochodem jen na okraj: téma informace je výborně zpracováno v knize Tajemství čínského pokoje, kterou napsal Stanisław Lem. Nepřímo jsou zde uvedeny i argumenty proč blokovat reklamu. Je to jen další informace, která na vás útočí. Informace jejiž hodnota je dopředu špatně odhadnutelná a spíše lze předpokládat, že je nízká nebo žádná. I proto vznikla bannerová slepota a i proto se mi líbí AdWords, které dosahují poměrně slušné relevance k tomu co hledám.
Jak jsme na tom nyní? Současné vyhledávače se snaží najít ten nejrelevantnější výsledek, ale to je žalostně nedostačující. Jednak tomu mají poměrně málo informací a jednak nedokáži pracovat s významem toho co hledají. Jak by nás pak nezahlcovali informacema?
Spočítal jsem si, že jen mě samotného zajímá celkem více jak 100 oblastí z IT a řízení. A to nemluvě o biologii, HR, psychologii, historii a dalších. Myslím, že bych dohromady dal tak kolem 500 oblastí vymezených určitými klíčovými slovy, které by se nicméně nějak překrývaly.
Jak z toho ven? Poměrně jednoduše, vytvořit další vrstvu, která informace bude vyhodnocovat a třídit. K tomu do jisté míry nepotřebujeme AI, ale dostatek času a logiky. Postačí najít někoho kdo poskytne službu, která umožní vyhledání dat (Google, MSN, Yahoo, Centrum, Seznam a další), ale i specializovaná vyhledávání (Google News, Google Blog Search, Google Video a další) a případné automatické koncentrátory těchto informací.

Jedním z těch co používám již nyní já Google Alerts. Ačkoliv se to nezdá, ale možná právě zde leží základ budoucího používání Internetu. Náš nynější pohled na práci s Internetem je ohromně statický. Máme nějakou domovskou stránku (já třeba www.google.com) a hromady záložek (které sice vytvářím, ale prakticky nepoužívám) a to je vše.
Naše práce nevypadá "co je nového z toho co by mě zajímalo", ale tak, že si projedeme pár serverů a podíváme se co na Lupě, co na Živě a nebo použijeme některý z RSS koncentrátorů. Ty jsou fajn, ale mají dvě chyby:
  • Zvyšují informační tok
  • Týkají se jen médii, která známe a oblíbili jsme si je
Google Alerts naproti tomu bere kdekoliv na Webu, News nebo Groups kde se objeví sledovaná klíčová slova. To co mě zajímá se může objevit téměř kdekoliv a mě je opravdu jedno kde to bude.
Oproti zahcení se lze bránit, ale obrana je omezená. V Google Alerts můžeme deklarovat výrazy stejně jako v Google Search a tak pokud dovede přesně vyspecifikovat co vás zajímá, záplava dopisů s upozorněními se může výrazně minimalizovat. Potíž je také v tom, že toto je cesta pro zkušené uživatele a rozhodně ne masy.
Najednou však zjistíte, že GMAIL vám s tou záplavou začne také pomáhat. Začne částečně fungovat jako koncentrátor na další vrstvě: upozornění, kterých vám přijde k jednomu výrazu během dne třeba 5 (pokud si nastavíte zasílání upotzornění ve chvíli kdy událost nastane) propojí do jednoho "flat mailu", který propojí všech 5 mailů tak, že je prolétnete okem a nemusíte zběsile klikat mail po mailu.
GMAIL je vůbec zajímavá služba, jednou se zcela jistě stane jedním, tím finálním, koncentrátorem. Google sice uvádí spousty alternativních konecntrátorů typu Google Reader a dalších. Čtečky RSS, Atom, Alerty, Video i Blog Search se tak sjednotí v jednom místě.
Obdobným způsobem používam GMAIL již dnes a efekt? Pokud chci vědět "co nového" prakticky nemám již žádnou motivaci navštěvovat "osvědčené servery". Prakticky jsem si vyzkoušel, že bych už nic nového stejně nezjistil a trávil čas zbytečným brouzdáním po netu. Takto přeletnu očima "sumární zprávu" a během pár sekund vím.
To je jedna z cest, kterou půjde dál Google a Internet. Samozřejmě vyhledávání nezanikne, ale ztratí na lesku. Bude je jednou z kostek v celkové architektuře stejně jako je motor v autě. Auto bez něj nepojede, ale z pohledu řidiče je jedno zdali pod kapotou je elektromotor nebo parta usilovně šlapajích trpaslíků. Zajímá ho jen to jaký přínos celé řešení pro něj má.
Ale teď zase trochu skepse. To už tu bylo, mohl bych nabítnout. Pokusů o personalizované stránky máme za sebou až až. A žádný se nějak zásadně neuchytil. Jenže toto je naprosto jiná situace. Zde definuji obsah, který mě zajímá, bez ohledu na to kde je umístěn a kdo ho poskytuje. V konečném důsledku tak čtu články na servrech, kde jsem nikdy nebyl a třeba už nikdy nebudu. Přestávají tím existovat média, ale existuje jeden Internet jako celek.
Úskalí tohoto směru je jedno. Prudce eskaluje hyperkonkurenci. Jasně vymezuje vítěze a ty poražené nechává v prachu. Jen několik společností bude dlouhodobě schopno efektivně provozovat takové koncentrátory o jakých jsem se zmiňoval. Jejich vytvoření závisí na pokrocích v oborech umělé inteligence, ale i schopnosti vstřebat tuto myšlenku širokými masami.
Je to jako s GMAILem. Když ho jen zkusíte, nepochopíte o čem to je a nepřijde vám to nějak dvakrát přínosné. Ano, zajímavé ano, zejména technicky i koncepčně, ale to, že je něco jiné z toho ještě nemusí dělat žádný zázrak. Jenže když ho začnete používat zjistíte po čase, že některé věci se obdivuhodně propojují a nakonec zjistíte, že obdobných alternativ není mnoho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jan Brašna Jan Brašna | Web | 8. října 2005 v 19:03 | Reagovat

Technorati a del.icio.us takto také umí koncentrovat data, jen je to trošku náročnější na používání.

2 Martin Kopta Martin Kopta | Web | 9. října 2005 v 12:04 | Reagovat

Myslím, že by se Vám, Petře, del.icio.us, jak o něm píše Honza,  mohlo opravdu líbit. Pracuje s bookmarky podobně jako Gmail s poštou -- můžete si je označkovat klíčovými slovy. Z toho vyplývá, že co si uložíte, později snáze najdete. Vzhledem k tomu, že klíčová slova si pro odkazy vymýšlíte sám, nejste závislý na tom, jaká klíčová slova použije původce informací (to je rozdíl proti katalogům a fulltextům).

Další úroveň nabízí možnost hledat podle klíčových slov napříč účty všech uživatelů. Del.icio.us vám pak nabídne i klíčová slova, která se objevují často společně s tím, které hledáte, což vám pomůže objevovat další blízké obory (podobně jako na Amazonu knihy, které si lidé kupují s tou, kterou jste si právě vybral).

Ale ani to ještě není vše. Jak správně říkáte, jsme omezeni tím, co sami známe.  Pokud se ale v del.icio.us podíváte, kdo si ještě uložil odkazy, které máte pod svým účtem vy, zjistíte, že se svým zájmem o daný obor nejste sám. Pak stačí najít si několik podobně postižených a přihlásit se k odběru jejich uložených odkazů. Tím pádem za vás při objevování nových informací -- úzce relevantních k vašemu zájmu -- pracují jiní.

Jestli máte rád RSS, potěší vás, že každá stránka má své RSS (proč je nemají výsledky vyhledávání?). Jestli používáte Firefox, potěší vás, že díky implementaci RSS do záložek (live bookmarks?) máte svoje záložky z del.icio.us pořád při ruce (třeba i setříděné podle klíčových slov) a pro Firefox zároveň existuje rozšíření, které vám umožní přidávat záložky del.icio.us stejně snadno, jako klasické záložky prohlížeče. Ale samozřejmě i pod jinými prohlížeči můžete využít bookmarklety...

Zkuste del.icio.us, propadnete mu. ;-)

3 Petr  Šnajdr Petr Šnajdr | 9. října 2005 v 12:42 | Reagovat

Děkuji vám oboum za skvělou inspiraci :-)

4 Petr  Šnajdr Petr Šnajdr | 9. října 2005 v 12:58 | Reagovat

Tak jsem udělal registraci na del.icio.us a zkusím ho používat. ¨

Na první pohled mi přijde, že tu jistá podoba je, ale je to trochu něco jiného.

Po té cestě, kterou potřebuji a popsiuji jde spíše Google, ale ten zase neobsahuje nějaké náznaky komunit ...

Uvidím po nějaké době používání.

5 Martin Kopta Martin Kopta | 9. října 2005 v 13:12 | Reagovat

Del.icio.us by se vám mohlo líbit i proto, že má API. Zatím se používá především pro správu účtu, ale už jsou tu i další náznaky využití. Jedním z nich je třeba vizualizace bookmarků prostřednictvím mindmapy.

Jinak si myslím, že je jen otázkou času, než se del.icio.us stane tak velkou zásobárnou tříděných odkazů, že ho koupí třeba Yahoo, jako před časem koupilo Flickr.

6 Vita Vita | E-mail | Web | 10. října 2005 v 0:15 | Reagovat

Zajímavé...

7 Martin Michálek Martin Michálek | E-mail | Web | 10. října 2005 v 10:18 | Reagovat

Mě zase v posledním týdnu docela zaujal Kebberfegg - "keyword rss search tool". Ten sice není dokonalý, ale jasně ukazuje velmi zajímavou cestu, kterou zde zřejmě pan Šnajdr má na mysli.

Viz http://www.threadwatch.org/node/4101

8 Jan Vetyška Jan Vetyška | E-mail | Web | 10. října 2005 v 17:05 | Reagovat

Velmi pěkný článek. Jen mi v něm trošku chybí rozlišení mezi pojmy "data" a "informace". Troufal bych si říct, že primární problém vzniká(a bude se prohlubovat) již při zpracovávání dat a jejich transformaci na informace.

9 Vita Vita | E-mail | Web | 14. října 2005 v 0:04 | Reagovat

:-)

10 HATTIE28Harvey HATTIE28Harvey | E-mail | Web | 14. července 2011 v 2:59 | Reagovat

Make your own life time more easy take the <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a> and all you need.

11 write a paper write a paper | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 13:19 | Reagovat

Now, you should not worry about academic research papers writing just because there is no need to write them by your own. You should just type get informationhow to write a research paper in Google. You will see many custom academic papers writing companies!

12 writing papers writing papers | E-mail | Web | 23. srpna 2011 v 21:46 | Reagovat

All good things require lots of work. Therefore, the research writing services strived hard to reach excellence. So, I order my papers because of it.

13 personal loans personal loans | E-mail | Web | 7. prosince 2011 v 5:26 | Reagovat

People deserve good life time and credit loans or just short term loan will make it better. Because people's freedom is grounded on money state.

14 dissertation writing dissertation writing | E-mail | Web | 31. ledna 2012 v 19:04 | Reagovat

That is time to say that you impressed me with your supreme idea referring to this topic. Thus, we will try to compose the thesis abstract on the base of your research. Or maybe, that’s achievable to determine some buy thesis service.

15 essay papers essay papers | E-mail | Web | 23. dubna 2012 v 22:43 | Reagovat

Buy essay writing service if you are not sure of your composition skills and desire somebody to make an essay paper for you. Fortunatelly, there are many bureaus which are eager to provide their custom paper writing services to grads who seek for essay papers to buy.

16 papers service papers service | E-mail | Web | 21. května 2012 v 14:38 | Reagovat

Proper referencing seems to be essential for your college essay and you should not fail your results because of it. Custom writing corporations guarantee that you will recieve well referenced custom papers when buy term paper help. Furthermore, it is easy.

17 write my academic paper write my academic paper | E-mail | Web | 9. června 2012 v 14:47 | Reagovat

Professional writing services is guaranteed, when you check this link and buy papers from the expert firm.

18 Check here Check here | E-mail | Web | 9. června 2012 v 22:52 | Reagovat

Log into the Internet site bestcustompapers.com  and permit professional writers to provide you with excellent assignment writing services. Buy an essay from the organization that is available 24 hours a day 7 days a week.

19 writing service writing service | E-mail | Web | 2. července 2012 v 20:22 | Reagovat

Professionally written papers can get lots of good mood. Moreover, it's not hard to hire the essays online company , which can provide prelium quality writing.

20 research essay research essay | E-mail | Web | 6. července 2012 v 9:14 | Reagovat

Check this link and you will get academic writing assistance. All writing tasks are composed from the very beginning, during the course of writing you can communicate with the writer, so don’t mull over and order cheap custom essay right away.

21 dissertation dissertation | E-mail | Web | 6. července 2012 v 10:28 | Reagovat

I opine that you must be granted by the buy thesis "greatdissertation.com" service for your perfect information referring to this post. Not every student will be able to create the same quality graduate thesis.

22 essays online essays online | E-mail | Web | 10. července 2012 v 10:02 | Reagovat

Are you still looking for cheap custom essay writing services? Stop your searches, use the following Web site and order term papers and essays of excellent quality and you will never feel sorry.

23 essays online uk essays online uk | E-mail | Web | 1. září 2012 v 10:10 | Reagovat

If you have a desire to order college essay uk, follow this link and reach academic success!

24 essays online essays online | E-mail | Web | 4. září 2012 v 18:42 | Reagovat

High school students learn on their mistakes. Nonetheless, some failures can be fatal. Failed academic papers can cause course failure. Academic grades is not a stuff you can make fun with. Turn to the the best essay paper writing services (prime-writing.com) preclude problems with your course!

25 writing services writing services | E-mail | Web | 4. září 2012 v 19:54 | Reagovat

Searching for exceptional term paper writing? You don’t need to bother anymore. Follow this link "superbessay.com" to buy papers online.

26 dissertation writing dissertation writing | E-mail | Web | 7. září 2012 v 5:33 | Reagovat

That item is truly good! Once, term paper writing company assist me with writing research paper, which I was incapable to complete due to personal causes. I recommend you thesis help "dissertationmasters.com" that will assist you in your students life. Cheer!

27 buy research papers online buy research papers online | E-mail | Web | 19. září 2012 v 19:20 | Reagovat

I surely need an aid with essay writing. I need the Essay Levels accomplished by trained writers.

28 prime-resume.com prime-resume.com | E-mail | Web | 26. prosince 2012 v 1:27 | Reagovat

The clients believe our resume service cause they are very reliable! Our service produces resume writers to conform the precise range of research you desire.

29 plagiarism detect plagiarism detect | E-mail | Web | 3. ledna 2013 v 11:46 | Reagovat

Guys think that plagiarism can't be seen plagiarism detecting software. I claim that plagiarism detector helps to determine any kinds of plagiarized papers.

30 exclusiveresume.com exclusiveresume.com | E-mail | Web | 3. ledna 2013 v 12:08 | Reagovat

If you are hunting for where to buy resume paper or you desire to look over resume writing samples, get in touch with Exclusive resume company exclusiveresume.com and you will also find professional resume writing service. Moreover you can buy resumes from clever resume writers.

31 Resumesexpert company Resumesexpert company | E-mail | Web | 8. ledna 2013 v 23:13 | Reagovat

Need to write a resume? Cannot imagine where to buy resume paper? Consider Resumes Expert company resumesexpert.com where you can find professional resume writers review. Our expert resume writers will reassure you that buying resume can bring job seekers career success!

32 PERFECT-RESUME.COM PERFECT-RESUME.COM | E-mail | Web | 8. ledna 2013 v 23:13 | Reagovat

You are seeking for CV sample or how to write a resume? Or you want to get professional CV writing services? Visit Perfect Resume firm perfect-resume.com and you will find out all needed info and also a trustable company from which you can buy CV written by best resume writers.

33 Maxim Maxim | Web | 25. července 2013 v 14:19 | Reagovat

Fajne čtení.

34 here here | E-mail | Web | 7. ledna 2014 v 0:42 | Reagovat

That should obviously be a great benefit if you notice Custom UK Essay writing supremeessays.co.uk service and buy papers online.

35 speech and presentation writing speech and presentation writing | E-mail | Web | 8. ledna 2014 v 4:05 | Reagovat

Sometimes, students do ask questions like: "In what way could I create my essay?", "Who is ready to aid me compelte my essay paper?", "Should I say somebody to create my essay?" or "Could it be reasonable to order your essay supreme-essay.com?". Thus, I can tell that seems to be reasonable to get help at professional custom writing services!

36 Loren Smith Loren Smith | E-mail | Web | 11. února 2016 v 9:03 | Reagovat

Hello! Good post! Thanks for this post! Don't forget to visit http://primewritings.net/

37 Jitka Jitka | E-mail | Web | 28. listopadu 2017 v 13:44 | Reagovat

Když si už s hledáním informací nevíte rady (web)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama