SearchEngineWars: Epizoda I, nová naděje

3. října 2005 v 22:45 | management |  Internet a portály
Následující příběh jsem napsal v listopadu 2004. Nevím zdali tato vize budoucnosti bude čitelná pro každého. Vize se někdy příliš obtížně formulují a formulace v tomto příběhu nejdou právě tou nejsrozumitelnější cestou. Jenže ono to někdy nejde jinak. A tak máte li chuť a náladu, vítejte v daleké galaxii, v galaxii kde právě začíná jedna vleklá válka...

SearchEngineWars: Epizoda I, nová naděje

Právě zuří občanská válka. Vyhledávací služby povstalců útočí na Imperiální říši a podařilo se jim ovládnout již téměř necelou polovinu galaxie. Na tajné vojenské základně povstalců na planetě Coocle vzniká za přísných bezpečnostních opatření zcela nová zbraň - vyhledávač, který má napomoci konečnému vítězství povstalců.
Tajná základna vzbouřenců, Planeta Coocle
Luke Skaywallker a mistr Yoda dokončují poslední přípravy před spuštěním vyhledávače jaký širý vesmír doposud nepoznal. Po stole jsou rozmístěny zápisky s popisy toho jak vše bude fungovat. Na první pohled to není nic složitého.
Každý uživatel bude mít svůj profil. Bude moci do něj zadávat svá data s údaji co ho zajímá a co preferuje, ve druhé vrstvě bude sledován speciálním software, který tak bude znát jeho zvyklosti a bude vyhledávači napomáhat lépe pochopit na co byl tázán. Jen na uživateli ale bude zdali tyto data vyhledávači opravdu poskytne. Tato část se bude jmenovat Desktop.
Ve třetím sledu bude stát umělá inteligence na straně vyhledávače. Na jedné straně se bude snažit porozumět dotazu uživatele a najít pro něj co nejrelevantnější odpovědi, na straně druhé bude hledat závislosti mezi dotazy i jednotlivými balíky dat, které zpracovává.
Luke tuto schopnost vytvářel téměř celý rok. Pokud vše půjde podle plánu dá se očekávat, že umělá inteligence vyhledávače se naučí během prvního týdne spousty maličkostí. Např. rozeznat znakové sady a přizpůsobit se jim a to bez toho, aby jí je někdo zadával nebo jakkoliv vysvětloval. Zvládne také základy přirozených jazyků celé galaxie pokud ve sledovaných balících dat budu zastoupeny v dostatečném množství. Na to postačí pár stovek tisíc stránek textu.
Umělá inteligence vyhledávače, ale půjde mnohem dál. Nejen že se bude snažit podle místa odkud uživatel přistoupil a všech dostupných dat zjistit na co se vlastně ptá, ale bude vyhodnocovat i jeho odpovědi. Nebude třeba náročných lokalizací a přizpůsobení vyhledávání pro jednotlivé oblasti a jazyky z celé galaxie.
Jak Yoda poznamenal, takto ožijí i dávno zapomenuté a mrtvé jazyky, kterými nikdo nemluví, ale v procesech učení umělé inteligence budou opět oživeny. Pokud se jimi někdo dotáže, bude systém schopen odpovědi.

Opodál stojí R2, který oběma již tolikrát pomohl. Přijímá data od Luka i Yody, ověřuje jejich správnost a s pečlivostí vlastní jen robotům je ukládá to složité datové sítě vznikající neuronové sítě. Je třeba ještě udělat hodně práce proto, aby mohla ožít, ale není čas. Po císařství se již začíná šířit šuškanda, že povstalci pracují na vývoji umělé inteligence a bylo by zbytečné dát zvláště tak nebezpečnému protivníkovi jaký císař je šanci na protiútok.


Zatím kdesi daleko na kosmické lodi Executor kotvící nad planetou Endor
Lord Darth Vader stojí spolu s admirálem Piettem na palubě lodi v místnosti pro taktické plánování. Piett se mračí a sleduje Darth Vaderův prst jak prochází po mapě galaxie místy, která ovládají povstalci. "Císař si myslí, že galaxii nemáme pod kontrolou", řekne Darth Vader a zastaví se prstem nad místem kde je vyznačena hvězdná soustava Hutt. "Zde je místo, které musíme získat, za touto soustavou již začínají neznámá území, která mohou pro císaře představovat nebezpečí", zakončí hovor. Ano pane! Vyštěkne Piett a rázným krokem vyrazí z místnosti zajistit vše potřebné.

Hvězdná soustava Hutt, planeta Tatooine
Tatooine není ničím významná planeta. Vlastně je to jedna velká poušť v níž žije pramálo tvorů. Na planetě se usadilo několik farmářů, kteří tu provozují své vyhledávače a tu a tam lze narazit na podivné pouštní lidi.
Díky tomu, že je stranou všeho dění nebyl dosud nijak zavlečena do tahanic povstalců s císařským impériem a tak tu je již po několik století klid a mír. To co, ale Tatooine po dlouhou dobu chránilo začíná však lákat nejen císařské poskoky, ale i povstalci v ní začínají vidět bránu do neříkáš prozkoumané východní části galaxie.
Lidé, kteří tu žijí se, ale nezabývají problémy ani císaře ani vzbouřenců. Po nepříliš frekventovaných obchodních cestách občas dorazí nějaké novinky a technologické výstřelky, které pak obveselují celou Tatooine. Jinak je to planeta uzavřena sama do sebe, soběstačná, sebevědomá, ale v případě nezbytnosti připravena se postavit komukoliv.
Přes její nezávislost a patriotismus zdejších lidí se tu ale občas zapomíná na to, že víc jak pětina lidí pochází z planety Coocle.

Zápisky
Další text je z deníku, který na planetě našly na planetě o několik let později noví osadníci.. Co se zde přesně stalo nevíme a můžeme se jen podle těchto málo útržku dohadovat co se tu stalo. Deník začíná v dubnu 3 roky zpět.
4. dubna Byl to opravdu skvělý rok a zdá se, že ten další bude ještě povedenější. Co nás tu trochu začíná děsit je nebývalý zájem vzbouřenců o planetu. I když je to jistě znepokojivé jsme připraveni a naše vyhledávače výzvu mohou směle přijmout.
20. dubna Planetou se nesou zvěsti, že vzbouřenci mají v rukou zcela převratný vyhledávač a prý to má něco společného s umělou inteligencí.

2. dubna Bohužel zvěsti s ukázaly být pravdivé. Začali jsme zkoumat jejich technologii, která se tu objevila ze dne na den. Zatím nikdo neví jak to přesně funguje. Rámcově jsme spočítali, že na vývoj budeme potřebovat 20 lidí s průměrnými náklady 30 000 císařských tolarů na každého. Ne že by nám to bylo milo, ale tyto peníze si můžeme dovolit. Ti co pro nás pracují teď musí dělat na něčem jiném.
23. května Podařilo se nám najít jen dva lidi, kteří stojí za to. S hrůzou zjišťujeme, že tu není nikdo kdo by opravdu umělé inteligenci rozuměl. Kruci, vždyť vlastně nemáme ani žádný pořádný plán. Musíme vyčlenit nejschopnější lidi z již existujících výzkumných skupin a zapojit je právě do toho projektu.
1. června Máme 7 nových lidí, kteří mají schopnosti, které by nám měli zajistit úspěch. Pořád nám ale chybí další a co hůř nemáme nic pořádného v ruce. Všude vládne chaos. Můžeme se modlit aby císař nepodnikl na planetu invazi. Prý už má něco podobného taky.
15. srpen Všichni dělají co můžou, rámcově už víme co je našim cílem. Bohužel se ukazuje, že zdroje celé soustavy nestačí k tomu, aby projekt byl dokončen v původních termínech. Začíná se šeptem šířit zpráva, že povstalci chtějí ovládnout planetu jakožto bránu do neprozkoumaných území na východě. Ještě to tak! Všude se o tom mluví a lidé s tím sympatizují. Co si vůbec myslí?
8. září Na hranicích soustavy se z hyperprostoru vynořilo několik křižníků se vzbouřenci. Tak jsou tady. Davy jásají a na vzbouřence lze narazit na každém kroku. Zatím se to jinak prakticky neprojevuje. Snad ještě máme šanci. Naše plány ale leží v troskách a chaosu. Jen málokdo si to uvědomuje v plném rozsahu.
25. listopad Pokročili jsme minimálně. Do jisté míry jsme schopni imitovat technologii vyhledávače vzbouřenců, ale dál nejsou žádné pokroky. Za to vzbouřenci si získali již téměř dvě pětiny obyvatelstva. Začíná se šířit zpráva, že vzbouřenci mají v rukávu nové eso. Nikdo neví nic přesného.
Zde poznámky končí.
Ps. S odstupem času mohu dodat i relevantní linky k přemýšlení ....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Robert Němec Robert Němec | Web | 4. října 2005 v 11:37 | Reagovat

Je to vize. Daleká, ale myslím, že jednou zde bude.

Jediné problémy:

1.) Zda-li uživatelé budou souhlasit se sledováním.

2.) Zda-li nebudou přílíš líní přejít někam jinam (znám mnoho lepších stejně drahých aut jako je Škodovka - a co že se to u nás prodává nejvíce?).

2 Petr Šnajdr Petr Šnajdr | 4. října 2005 v 12:01 | Reagovat

To sledování je problém, který třeba google dost pečlivě řeší. Hlavní myšlenka ale není v té technologii, to je v zásadě nedůležitá věc, ale ve věcech jako je hyperkonkurence a globalizace.

3 jam tangan online jam tangan online | E-mail | Web | 24. května 2015 v 15:21 | Reagovat

certainly will win the hostilities google search engine , google really no rival : P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama