SearchEngineWars: Epizoda II, Impérium vrací úder

2. listopadu 2005 v 21:32 | Petr Šnajdr |  Internet a portály
"Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," nesl se éterem hlas Neila Armstronga po přistání Apollo 11 na měsíci. A stejnými slovy by Bill Gates mohl ohlásit přicházející online služby, ať již Windows Live, Office Live a další - kdyby to chtěl říct zcela otevřeně.
Obrázek: Bill Gates mluví o budoucnosti online služeb

Jaký paradox života, o něco podobného se před 10 lety snažil SUN, jeden z velkých a odvěkých rivalů Microsoftu. Jaký paradox, že v té době stál na oné sluneční straně Eric Schmidt. Muž s kterým se setkáváme i nyní - jako šéfem společnosti Google.

Google a nejenom on, už vyděsili velení Richmondského vojska natolik, že se pustili do přípravy odvety. První kroky jsou již k vidění řadu měsíců v podobě hosted services jako MSN Outloook Live apod. Nic zásadního pro současnost, možná ani pro přitomnost. Ovšem dost zásadní pro budoucnost. Možná právě toto změní web do podoby v jaké jsme ho dosud neznali.

Bill Gates prezentoval příchod online služeb založených na Web Services. je to logická cesta jak vypálit Google rybník a jak se postavit i dalším konmkurentům jako je Linux, který při vší dobré vůli svůj podíl na trhu více či méně stabilizoval a není zdaleka takovou hrozbou jako dravý, úspěšný a mnoha lidmi obdivovaný Google.

Microsoft zatím plánuje uvést dva produkty Windows Live a Office Live. Pokud přemýšlíte co za tím stojí a co se od toho dá očekávat, budete muset trochu zabrousit do technologií a produktů jako je .NET, SharePoint Services a dalších. Nad nimi vyroste balik aplikací, které budou mířeny do několika segmentů.

První z nich bude oblast, kterou nyní obhospodařuje MSN. Microsoft zde převede Hotmal kompletně na Live verzi a stejně tak Messanger. To samozřejmě nebude vše, ale předpokládám, že i kromě zcela zřejmého Outlooku Live se připojí další aplikace.

Druhá oblast bude cílena na menší firmy o velikosti 5-30 zaměstnanců. Zde budou k dispozici apliakce pro řízení projektů, řízení času, týmovou spolupráci, finanční reporty a další. Pokud pochopíte co SharePoint Services jsou, uvidíte jak mocný nástroj MS má v rukou a jak relativně snadno může rozšiřovat množství aplikací už jen tím, že vyjde ze stavu, který je nyní.
Pokud uvážíte časy, které třeba české portály prezentují jako čas nutný pro vývoj jedné služby (uváděno je to dost často u emailových služeb) tak Microsoft je schopen obratem ruky umístit na trh řádově desítky služeb, které přesahují složitost aplikací jako je GigaCentrum nebo nový email Seznamu.
Co bude poměrně silnou zbraní bude partnerský program. I když toto téma leží stále v mlze, Microsoft se již nechal slyšet, že to bude cesta, kterou by také rád šel. Pokud se domníváte, že to znamená využít stávajících distribučních kanálů, pak máte pravdu jen z poloviny.
Ta druhá polovina pravdy bude ovšem pro řadu společností zdrcující. Když se podíváte na konkurenční Google Maps a podíváte se očima technologa, uvidíte, že je to vlastně obrovský toolkit, který třetím stranám umožňuje budovat další služby - bez přispění Google.
Výsledky tvorby těchto třetích stranu můžete vidět v samostatném článku Několik zajímavých integrací Google maps a nebo i na ryze českých projektech jako je aplikace pro sledování letu čápů v projektu Fying over Natura 2000 nebo nově vzniklém projektu Maplandia.cz.
Něco obdobného očekávajte od Microsoftu. Rozdíl bude v tom, že tentokráte půjde o poněkud jiné dimenze - širší.Výsledkem budou v následujích letech postupné konvergence běžných aplikací s webem. Něco co si před pár lety dovedl představit jen málokdo.
Trh si rozdělí několik málo gigantických společností poskytujích infrastrukturu a na miliony malinkých firmiček, které ji budou využívat ať již přímo nebo na ní budovat další zákaznické systémy. Prostoru pro něco "mezi" zůstane žalostně málo ...
Pokud Vám tedy přišlo, že Microsoft se pouští do další tuctové služby stylu My Yahoo nebo obdoby od Google - zapomeňte na to. Bill tenokrát míří hodně výše a pakliže jeho záměry vyjdou, výsledek bude hodně revoluční a pravděpodobně změní hodně věcí v našem dosavadním chápání IT, Webu i Internetu obecně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jilm jilm | E-mail | Web | 2. listopadu 2005 v 22:41 | Reagovat

Mně to skutečně připomíná pouze něco jako tuctové My Yahoo. Co to také reálně může být jiného? Desktopové aplikace převedené do webové podoby? A skutečně má Microsoft odvohu něco takové udělat, v době uvedení nové verzi Windowsů? Microsoft má poslední dobou spoustu řečí a spoustu vizí, ale reálně stagnuje, resp. relativně ztrácí. A to nějaký další zmatený portál nezmění.

2 Petr Šnajdr Petr Šnajdr | 2. listopadu 2005 v 22:45 | Reagovat

Ta stránka v podobě v jaké je nyní nemá žádný význam. Proto jsem na ni nedával ani odkaz.

Viditelná činost MS se projevuje jinde a předpokládám, že zde časem pouze své snahy integruje.

Podle všeho MS nemá danou strategii ještě zcela ani nedokončenou. Alepoň podle toho jak dramaticky se vyvíjí, ale  zřejmě je konkurence hodně pálí, takže se snaží jit tak rychle jak to jde.

Nicméně jak říkám, to co je na www.live.com nyní, to nemá žádný význam. Konečně i Bill zmiňoval jako termín někdy, a teď si z hlavy nejsem jist, Q1 nebo Q2 roku 2006.

3 jilm jilm | E-mail | Web | 2. listopadu 2005 v 23:02 | Reagovat

No Bill také říkal, že do půl roku bude MSN lepší než Google. A před půl rokem to říkal Ballmer. A není to jen ve vyhledávání, ve všelijakých segmentech Microsoft už delší dobu tvrdí, jak všechny rozdrtí. Xbox, multimédia, OS pro mobily, firemní aplikace, servery atd. Jsem zvědavej, co za ten půlrok ukážou, ale byl bych skeptickej.

4 Petr Šnajdr Petr Šnajdr | 2. listopadu 2005 v 23:06 | Reagovat

Skeptický bych byl také - ale jen pokud se týká času.

Microsoft se v tuto chvíli formuje a hledá vlastní cestu. Narozdíl od ostatních věcí je tu jeden rozdíl - ten konkurenční tlak začíná mít stále více a více podobu šípu, který míří do srdce jeho core businessu (pominuli, že tech srdcí je víc :))

5 Sustek Sustek | E-mail | Web | 3. listopadu 2005 v 10:02 | Reagovat

Také bych se zatím Microsoftu v tomto směru moc nebál. Bude to určitě neohrabané a těžkopádné tak jako všechny jejich online produkty.

6 Tak ted mi to nejde do hlavy... Tak ted mi to nejde do hlavy... | 3. listopadu 2005 v 10:20 | Reagovat

Pane Snajdr ted mi neco nejde do hlavy. Jednou lezete do konecniku firme Google a rikate, ze vsechny rozvalcuje a druhy den lezete do konecniku Microsoftu. To mi neni jasne. Prosim uvedomte si a rozhodnete se do ktereho konecniku polezete.

Jinak nemam nic proti vasemu analytickemu mysleni, ale jsem ze Seznamu a vim ze vas odtud vyhodili protoze jste neustale analyticky myslel a v podstate nic nedelal.

7 Karl von Branik Karl von Branik | 3. listopadu 2005 v 11:52 | Reagovat

to Sustek, jilm: Nejsem fanoušek MS, ale možná bych se na rozdíl od vás bál :)

Pár střípků:

http://www.microsoft.com/windowsxp/mediacenter/default.mspx

http://www.microsoft.com/windowsxp/tabletpc/default.mspx

http://www.microsoft.com/windowsmobile/default.mspx

Jak je vidět, MS má svůj OS všude a je hojně používán.

Například Fujitsu-Siemens, který se hojně angažuje v oblasti Digital Home, staví svá řešení právě na XP Media Center.(http://www.fujitsu-siemens.com/home/digital_home/) O rozšířenosti WinMobile v PDA ani nemluvě. Stačí jen krůček :)

8 ExSeznamák ExSeznamák | 3. listopadu 2005 v 12:23 | Reagovat

[6] Mladý muži, vy si opravdu myslíte, že znáte důvody odchodu Petra Šnajdra ze Seznamu? Opravdu si myslíte, že je to tak, jak říká Ivo Lukačovič?

Víte, já jsem s panem Šnajdrem jako zaměstnanec Seznamu dlouhou dobu spolupracoval na managerské pozici, takže si dovolím tvrdit, že plácáte nesmysly. Nehodnoťte tedy prosím něco, o čem vůbec nic nevíte, jste pak za hlupáka.

Petr Šnajdr patří mezi ty lidi, díky kterým se Seznam dostal tam, kde je. I proto je Petr Šnajdr a jeho přínos pro Seznam bagatelizován, protože Ivo Lukačovič není ochoten toto připustit.

9 Petr Šnajdr Petr Šnajdr | 3. listopadu 2005 v 14:09 | Reagovat

[6] slovy klasika: "Proč bych se měl divit tomu, že o mně špatně mluví špatní lidé".

    Marcus Tullius Cicero

10 jilm jilm | E-mail | Web | 3. listopadu 2005 v 17:53 | Reagovat

[7] Jistě, ten jejich OS je všude. Jenže právě tyhle služby s tím nemají moc co dělat. Pokud to bude skutečně online, pak nebudeme mít Microsoft před konkurencí žádnou jinou výhodu, než že na to bude moci všude do svého destopového OS naplácat odkazy. Jenže to  není zázračné, zatímco stáhnout si jiný program dokáže jen málo lidí, zadat do prohlížeče jinou adresu spousta. Proto se Google tak drží v oblasti vyhledávání.

Na webu to tedy bude rovný souboj. A v něm nemá MS ani silnější značku (resp. má silnějším, ale ne oblíbenější) ani nějaký technologický náskok. Zatím se MS pouze veze ve vleku, Google spustí betaverzi nové služby a MS oznámí její vývoj.

Proto podle mého názoru, pokud se MS pustí do souboje online, spíše to jeho šance sníží. Na desktopu vládne, na webu ne.

11 Jan Angelovič Jan Angelovič | E-mail | 3. listopadu 2005 v 21:14 | Reagovat

[10] Ono je právě otázka, jestli pak nějaký prohlížeč, kam by se zadávala adresa vůbec bude. To rozdělení na "web" a "local" padne. Díky .NET se nebude říkat webové, ale on-line aplikace. Ty budou vypadat jako dnes Word, Excel nebo Outlook (BTW děsnej program) a pro případ, že nebudete sedět u MS Windows budou mít své omezené web varianty.

Použití HTML+JS+Flash jako frontendu aplikací má své limity a právě tady se otevře prostor pro MS, Sun a nebo pro uplně něco nopvého.

12 Karl von Branik Karl von Branik | 6. listopadu 2005 v 11:04 | Reagovat

[10] Proč si myslíte, že s tím tyto služby nemají co dělat?

Zkuste se podívat třeba sem:

http://www.marigold.cz/item/microsoft-kupuje-foldershare-a-probouzi-zajem-o-online-p2p-zalohy

Vaší pozornosti by neměl ujít ani ten "ilustrační :)" obrázek.

13 Petr Šnajdr Petr Šnajdr | 9. listopadu 2005 v 22:45 | Reagovat

[10] "adat do prohlížeče jinou adresu" - teoreticky je to pravda, ale prakticky se to tak nemusí projevovat. Kdyby tomu tak bylo, jsem si jist, že třeba Seznam by měl méně uživatelů.

V konečném důsledku to není jen o jednoduchodti migrace jinam, ale vůbec nějaké potřebě to udělat.

S technologickým vývojem - osobně si myslím, že Microsoft nevidí strategii v kopírování Google, ale na druhou straně chce zde dorovnat pozice.

Šance Microosftu - ano, může to tak být, ale MS si nemůže dovolit to ignorovat. Hra se bude hrát s Microsoftem nebo i bez něho ...

14 Petr Šnajdr Petr Šnajdr | 9. listopadu 2005 v 22:46 | Reagovat

[11] naprosto souhlasím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama