Technologická singularita

9. listopadu 2005 v 22:19 | Petr Šnajdr |  Technologie a věda
Microsoft Research tým pracuje na Singularitě. Studii operačního systému, který má být zaměřen na spolehlivost. Proč ale právě Singularity a co vše se za slovem singularity ukrývá? Nejlépe se mi zamlouvá definice matematické singularity z wikipedie: Matematickou singularitou je bod v kterém daný matematický objekt není definovaný, a nebo bod v kterém se objekt chová vyjmečně nekorektně. Například funkce nemá derivaci.

Sice trefné, ale trochu suchopárné. Přitom singlualarita je ať již v jakékoliv podobě většinou naprosto fascinující jev. Pokud bychom se rozlétli širým vesmírem, určitě bychom pár singularit našli a to uvnitř černých děr. Bohužel jsou dobře ukryté za tím čemu říkáme horizont událostí. Za touto hranicí je časoprostor extrémně zakřiven a přestávají zde platrit zákonitosti obecné relativity.

Možná si někdo z vás vybaví film Horizont událostí, který nedávno běžel v televizi. Kosmická loď "Horizont událostí" se vydala na průzkum vesmíru v roce 2040. Zmizela beze stopy a po 7 letech se znova objevila. Slova, která se se podařilo zachytit připomínala latinu a zněla "Spaste se". Ve filmu někde "odtud" přišlo extrémni zlo. Odkudsi z dáli, kanálem mimo náš časoprostor.
Co se skrývá v singularitě nemůžeme říct dopředu. Je nepředvídatelná a neuchopitelná. O to zajimavější je "nahá singularita", která není ohraničena horizontem událostí a tak jednotlivé smyčky časoprostoru se vzájemně prolínají. Může zde platit, že budoucnost je současně minulostí a kosmická raketa se může vrátit dříve než odstartovala.
Nechme ale vesmír vesmírem a pojďme se podívat na jinou singularitu, která už možná více souvisí s Internetem, webem a rozvojem informačních technologií.

Technická singularita

Technickou singularitu představil lidstvu Vernor Vinge. Jeho článek "Singularita" předvídá vznik nadlidské umělé inteligence, která se stane záhubou pro celé lidstvo. V roce 1993 předpokládal, že k tomu bude potřeba asi kolem 30 let.

Celý naprosto skvěle napsaný článek si můžete v českém překladu přečíst třeba zde (doporučuji).

Článek mi přijde až překvapivě realistický a co hůře, jak sám autor tvrdí, tomuto vývoji se nedá nijak zabránit. I když všechny vlády zakážou výzkum v tomto směru, bude stejně pokračovat minimálně pro vojenské účely. Logika těchto tvrzení je neúprosná.

Jednou z možností kde se může umělá inteligence narodit je Internet. Stovky tisíc počítačů projených do gigantické sítě, kterou prochází vyhledávače, které stále více budou potřebovat inteligenci pro to aby lépe uspokojovaly potřeby svých uživatelů.

Představte si jaké možnosti by taková superinteligence měla. Nemaje ruce, nohy, přesto by mohla cíleně manipulovat veřejným míněním a směřovat vývoj tam kam by potřebovala. Říkáte, že je to trochu přitažené za vlasy? No možná dnes, ale je otázka zdali i za pár desítek let.
Pokud chcete vidět jednu z vizí technické singularity, pak se jďete podívat na film Matrix.

Microsoft singularita

Ačkoliv to dosud tak mohlo vypadat, singularita nemusí přinášet zlo. Ze singularity vznikl třeba celý náš vesmír. To proč si vývojáři v Microsoftu vybrali slovo Singularita je nicméně asi jasné. Pro výzkumný projekt je to název naprosto ideální.

Stejně jako nejistota kosmické lodi překračující horizont událostí černé díry, tak i výzkumný tým překračuje horizont událostí dosavadního vývoje a dostupného kódu, který Microsoft vlastní ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukoko Lukoko | E-mail | Web | 10. listopadu 2005 v 8:22 | Reagovat

Moc pěkné čtení takle po ránu :-) Prosím víc takových článků, je to super :-)

2 Karl von Branik Karl von Branik | 10. listopadu 2005 v 11:26 | Reagovat

Možná se trochu opakuju, ale :)

Kevin Warwick: Úsvit robotů, soumrak lidstva

http://www.if.sk/usvit_robotov.htm

http://www.vesmir.cz/knihy/warwick.htm

3 Lenuška Lenuška | 8. září 2007 v 15:38 | Reagovat

Pěknej článek a jestli chcete víc takovejch číst takovejch článků tak se mrkněte na:

vedaprovsechny.blog.cz

4 Danielbus Danielbus | E-mail | 7. října 2017 v 0:46 | Reagovat

?We are UK based mostly
Our office is located from the UK. We offer a reliable and secure professional essay creating company. You could be protected by the UK law, which gives you added guarantees of our give good results.
Over four,000 experts are prepared to offer their support
We are proud to be working with a number of the easiest and most qualified freelance essay writers internet. All the writers really have to prove they are up to our huge standards before they get started with working with us. We are always exploring for top creating experts who are capable of delivering exceptionally positive papers.
No cheating, we are a legitimate academic study aid
Acquiring a paper from Freelance House is just like hiring a private tutor. Your 'write my paper' request is 100% legal and safe. You can actually get any kind of assistance with academic creating listed here!
Meet our team
Our team is committed to delivering the most effective customer have. Thanks to our helpful customer service representatives and our professional staff of professional freelance essay writers, we can give you with operate from the highest top notch.
Essay Composing Support You can easlily Trust
With over four 000 experts Freelance House is the best effective UK primarily based tailor made essay crafting provider. We offer not only top-quality paper creating, but individual process in the process as on time delivery and absolutely free revisions. Our tailor made essay crafting support has helped a wonderful variety of students with their academic writings.
Essay producing is surely an obligatory type of assignment in any degree program. Whether you’re an engineer or historian, you might be definitely going to face just a few essay assignments during your studies. But why do students choose to order essay writings significantly more and a lot more often?
Generally students are obliged to put in writing college essays in a subject that could be very far from their major discipline. Others simply really do not know the matter nicely enough to write down a respectable essay. If you should do not have time to put in writing an essay on the secondary discipline and you do not hope to leave it as it is, then ordering tailor made essay program (UK-based) will be the most suitable way out of this situation.
We are strongly convinced that every student has the ability to succeed given the right resources. Thus, we became a legitimate study aid to help you any time you will want it.
What We Do:
Personalized Composing
Essay Creating
Assignment Crafting
Dissertation Crafting
Thesis and Dissertations Proposals Producing
Research Paper Composing
Speech Crafting
Editing and Proofreading
What We Guarantee:
High-quality Customized Creating
On-time Delivery
100% Privacy
24/7 Help
Affordable Prices
Discounts
Secure Payment
F-r-e-e Revisions
Why Order UK Essays From Us
Every one paper we generate is 100% plagiarism free of cost. Every customized essay is checked with special software to exclude the slightest plagiarism practical. We guarantee significant outstanding of give good results, no matter what topic you specified. The staff of our service incorporates teachers with extensive go through in higher education and professional writers. Every UK essay is thoroughly checked for all kinds of errors and typos before delivery. And therefore the most important reason is the fact that we have extremely attractive pricing for essay creating support.
How it really works
When ordering a personalized essay (UK), specify the topic and clarify all the details. This is very important if you should have to have your essay to be presented in front on the audience. Our UK essay writers produce college essays too as all sorts of tailor made essays and research papers on any given subject.
As soon as being the order is placed, our staff immediately starts completing it. Our workforce will gather all the details and consider all the prerequisites and points on your essay in detail. Fulfilling all customer conditions is actually a prerequisite in our firm. We guarantee that teaching staff won’t be able to realize any shortcomings and disadvantages within your operate. However, you want to specify all specifications for our essay writer when placing an order.
Features of Ordering Customized Essays UK From Us
All our papers are completely unique, written in bright and professional language. To produce the result you’ve been dreaming of, our specialists utilize a selection of literary equipment: comparison, symbolism, allegory and some others.
Essay crafting program (UK indigenous speakers only) carried out by our small business is the an individual to help you get the highest score. And, what is even much more important, you will have complimentary time to study the subject that may be even more vital for ones major. That way you'll always keep up and even now have superior grades.
How to Destination an Order
Fill during the variety carefully, specify the topic and details, choose just about the most suitable payment option and you’re done. In case you are unsure whether or not to order customized essay company (UK indigenous writers only guaranteed) from our professionals, keep in mind that it is more effective to hire a qualified essay writer at our firm than to copy the function of unknown authorship from the community. After all, making someone else's textual content unique (actually rewriting it so which you are not accused of plagiarism) is extremely time-consuming additionally, the arguments are generally backed up with unreliable facts and knowledge.
All papers and essays done by our writers are dependant on original researches. Aiming to satisfy our customer's academic needs, we realize how important it is to put in writing unique and good content. Thus, all our writers are master’s degrees or PhDs holders with more and more years of have.
Our paper creating program (UK primarily based) is 100% legal. No college policy restricts students from implementing crafting solutions to order samples.
You got the essay done and this is you and only you who invested time and money into the perform.
Not only do we supply high-quality papers made by professional writers, we also offer 100 percent free revisions, affordable rates, adaptable discounts and 24/7 customer help. We know that your lessons amount too a whole lot to fail, that's why we are right right here at your fingertips.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama