Technologická singularita

9. listopadu 2005 v 22:19 | Petr Šnajdr |  Technologie a věda
Microsoft Research tým pracuje na Singularitě. Studii operačního systému, který má být zaměřen na spolehlivost. Proč ale právě Singularity a co vše se za slovem singularity ukrývá? Nejlépe se mi zamlouvá definice matematické singularity z wikipedie: Matematickou singularitou je bod v kterém daný matematický objekt není definovaný, a nebo bod v kterém se objekt chová vyjmečně nekorektně. Například funkce nemá derivaci.

Sice trefné, ale trochu suchopárné. Přitom singlualarita je ať již v jakékoliv podobě většinou naprosto fascinující jev. Pokud bychom se rozlétli širým vesmírem, určitě bychom pár singularit našli a to uvnitř černých děr. Bohužel jsou dobře ukryté za tím čemu říkáme horizont událostí. Za touto hranicí je časoprostor extrémně zakřiven a přestávají zde platrit zákonitosti obecné relativity.

Možná si někdo z vás vybaví film Horizont událostí, který nedávno běžel v televizi. Kosmická loď "Horizont událostí" se vydala na průzkum vesmíru v roce 2040. Zmizela beze stopy a po 7 letech se znova objevila. Slova, která se se podařilo zachytit připomínala latinu a zněla "Spaste se". Ve filmu někde "odtud" přišlo extrémni zlo. Odkudsi z dáli, kanálem mimo náš časoprostor.
Co se skrývá v singularitě nemůžeme říct dopředu. Je nepředvídatelná a neuchopitelná. O to zajimavější je "nahá singularita", která není ohraničena horizontem událostí a tak jednotlivé smyčky časoprostoru se vzájemně prolínají. Může zde platit, že budoucnost je současně minulostí a kosmická raketa se může vrátit dříve než odstartovala.
Nechme ale vesmír vesmírem a pojďme se podívat na jinou singularitu, která už možná více souvisí s Internetem, webem a rozvojem informačních technologií.

Technická singularita

Technickou singularitu představil lidstvu Vernor Vinge. Jeho článek "Singularita" předvídá vznik nadlidské umělé inteligence, která se stane záhubou pro celé lidstvo. V roce 1993 předpokládal, že k tomu bude potřeba asi kolem 30 let.

Celý naprosto skvěle napsaný článek si můžete v českém překladu přečíst třeba zde (doporučuji).

Článek mi přijde až překvapivě realistický a co hůře, jak sám autor tvrdí, tomuto vývoji se nedá nijak zabránit. I když všechny vlády zakážou výzkum v tomto směru, bude stejně pokračovat minimálně pro vojenské účely. Logika těchto tvrzení je neúprosná.

Jednou z možností kde se může umělá inteligence narodit je Internet. Stovky tisíc počítačů projených do gigantické sítě, kterou prochází vyhledávače, které stále více budou potřebovat inteligenci pro to aby lépe uspokojovaly potřeby svých uživatelů.

Představte si jaké možnosti by taková superinteligence měla. Nemaje ruce, nohy, přesto by mohla cíleně manipulovat veřejným míněním a směřovat vývoj tam kam by potřebovala. Říkáte, že je to trochu přitažené za vlasy? No možná dnes, ale je otázka zdali i za pár desítek let.
Pokud chcete vidět jednu z vizí technické singularity, pak se jďete podívat na film Matrix.

Microsoft singularita

Ačkoliv to dosud tak mohlo vypadat, singularita nemusí přinášet zlo. Ze singularity vznikl třeba celý náš vesmír. To proč si vývojáři v Microsoftu vybrali slovo Singularita je nicméně asi jasné. Pro výzkumný projekt je to název naprosto ideální.

Stejně jako nejistota kosmické lodi překračující horizont událostí černé díry, tak i výzkumný tým překračuje horizont událostí dosavadního vývoje a dostupného kódu, který Microsoft vlastní ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukoko Lukoko | E-mail | Web | 10. listopadu 2005 v 8:22 | Reagovat

Moc pěkné čtení takle po ránu :-) Prosím víc takových článků, je to super :-)

2 Karl von Branik Karl von Branik | 10. listopadu 2005 v 11:26 | Reagovat

Možná se trochu opakuju, ale :)

Kevin Warwick: Úsvit robotů, soumrak lidstva

http://www.if.sk/usvit_robotov.htm

http://www.vesmir.cz/knihy/warwick.htm

3 Lenuška Lenuška | 8. září 2007 v 15:38 | Reagovat

Pěknej článek a jestli chcete víc takovejch číst takovejch článků tak se mrkněte na:

vedaprovsechny.blog.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama