Internet a portály

Google spolupracuje s Craigem Venterem, ale kdo je Craig Venter?

8. prosince 2005 v 23:21 | Petr Šnajdr
Pokud se vám zdálo, že největším ohrožením vašeho soukromí jsou RFID čipy, pokusy sledovat vaše chování na Internetu a další IT vymoženosti, zapomeňte na to. To co má v rukou Craig Venter je oproti těmto technologiím směšné jako dřevěný meč v rukou malého kluka.
Kompletní genetická informace syntetizovaného "viru" Phx-X174, který napadá bakterie Escherichia coli

Komentář k Aktuálně.cz

5. prosince 2005 v 12:54 | Petr Šnajdr
Po vzájemné a poměrně rozsáhlé komunikaci s panem Tomkem, šéfem Centrum.cz, jsem dospěl k těmto závěrům. Článek opomíjí některé věci, které je třeba vzít v úvahu a poněkud tak zkresluje skutečný stav. Jelikož pan Tomek byl nakloněn širší diskusi a jelikož mě toto téma opravdu zajímá, domluvil jsem se s Alešem Miklíkem, šéfredaktorem Lupa.cz na článku, který se pokusí objektivně a vyváženě sumarizovat vývoj Aktuálně.cz. Slibuji si od toho i to, že se tak i vy o Aktuálně.cz dozvíte třeba něco nového a zajímavého co třeba zatím nebylo publikováno. Ale nechme se překvapit.

Tak a pro dnešek konec blogu a hurá do práce :-)

Je Aktuálně.cz předem prohraná bitva? (druhá část)

4. prosince 2005 v 19:33 | Petr Šnajdr
Hodnotit cokoliv po prvním měsíci je extrémně obtížná věc a i poměrně přesnými údaji je těžké predikovat další vývoj. Obávám se však že doba překvapení již pominula.
Obrázek: Bitva u Salamíny

Je Aktuálně.cz předem prohraná bitva? (první část)

4. prosince 2005 v 19:33 | Petr Šnajdr
Spuštění Aktuálně.cz se možná stane jednou z nejvýznamnější Internetových akcí v roce 2005. Bylo překvapivé, rychlé, inovátorské a současně vyvolávalo spoustu otázek. Minimálně o smyslu budování vlastní redakce a zpravodajství bez zázemí papírového deníku. Jedná se o počin velice neobvyklý a je obtížné najít obdobný projekt, který by uspěl. Stejně snadná je ale i protiargumentace - všechno musí být někdy poprvé. Proč tedy ne čistě internetový deník?
Obrázek: počet návštěvníků (Cookies) serveru Aktuálně.cz v listopadu 2005

Podivnosti ve statistikách portálových refererů

27. listopadu 2005 v 20:27 | Petr Šnajdr
Pro svou analýzu stavu portálového trhu a následnou prognozu dalšího vývoje využívám poměrně velké množství dat. K jedněm z těchto dat patří Podíly vyhledávačů v refererech, což jsou od Choseho vygrafovaná data z TopListu. Už delší dobu mám nějaký vnitřní pocit, že v nich je nějaká blíže neidentifikovná chyba.

NetMonitor a císařovy nové šaty

26. listopadu 2005 v 22:39 | Petr Šnajdr
Vytvořil jsem několik grafů z dat, které pochází z NetMonitoru. Nic světoborného, ale myslím, že i tak je to zajímavé. Pro hlubší analýzu nejsou data očištěna od některých vlivů, které je zkreslují atd., ale pro jakousi základní představu by to mohlo stačit. Vše co uvidíte v grafech jsou statistiky Cookies.

Nejpůsobivější firemní image v Česku má Google

25. listopadu 2005 v 16:48 | Petr Šnajdr
Když jsem to četl na HLAVA.NET nechtělo se mi téměř uvěřit. Google opravdu zvítězil v soutěži Rhodos 2005 v kategorii Webové portály v ČR. Druhý Seznam má dokonce blíže k Centru, které obsadilo třetí pozici, než k firmě, která v ČR prakticky neexistuje. Přehled všech kategorií a vítězů v nich najdete na Finančních novinách. Docela by mě zajímalo jak bude nebo byla Google předána zlatá soška a zdali to pro něj nebude jako pozvánka na přátelský drink (business).
Eduard Hlava se domníval, že se mohou účastnit jen české společnosti. A tak jsem zvědav, zdali se Seznam bude domáhat prvního místa stejně jako automobilový závodník ve filmu Jachyme, hoď ho do stroje. Ale dost vtipů, podle všeho to proti pravidlům není.
Zato je to hezká ukázka globalizačních vlivů.

Akcie Google překročily hranici 400 dolarů a nejenom to

17. listopadu 2005 v 21:16 | Petr Šnajdr
Google otevřel nové engineering center v Londýně. Bude zaměřeno na mobile & wireless technologie a pracovat tu bude 200 "Googlers". Tak trochu je to předzvěstí příchodu některých dosud čistě U.S. služeb do Evropy. Současně společnost otevře kanceláře v Sao Paulu v Brazílii a v Mexico City.
Zdroj: NASDAQ

Google Talk jak ho možná neznáte

17. listopadu 2005 v 15:42 | Petr Šnajdr
Služby Google vypadají vždy kde nic - tu nic a najednou se z nich vyklubou věci nevídané. Třeba takové Google Maps nevypadají na nějak komplikovanou službu, ale co vše nakonec s nimi lze podniknout! Obdobně lze kouzlit i s Google Talk. Jen je to o řád složitější. Toužíte po videkonferenci? Chcete poslouchat hudbu? Co tak to zkusit s Google Talk!

Aktuálně.cz vykročilo do světa

12. listopadu 2005 v 12:51 | Petr Šnajdr
Jako mávnutím kouzelného proutku, tiše a bez povšimnutí začalo Aktuálně.cz pronikat do světa. Al Jazeera, katarský zpravodajský kanál, který se snaží soupeřit s BBC, se odvolává na Aktuálně.cz. Na první nesmělé krůčky serveru, kterému je teprve 14 dní je to více než slušný výsledek.
Obrázek: Zpráva o Aktuálně.cz došla i do Johanesburgu v Jihoafrické republice.

Kdo zvítězí? Google? Microsoft? Yahoo?

6. listopadu 2005 v 0:33 | Petr Šnajdr
Kdo zvítězí a ovládne web? Google? Microsoft? Yahoo? Některá z překotně rostoucích čínských firem? Pokud si projdete můj blog, asi bude očekávat jednoznačnou odpověď: Google. Jenže vše je jinak!
Obrázek: Scéna z filmu Poslední samuraj.

SearchEngineWars: Epizoda II, Impérium vrací úder

2. listopadu 2005 v 21:32 | Petr Šnajdr
"Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," nesl se éterem hlas Neila Armstronga po přistání Apollo 11 na měsíci. A stejnými slovy by Bill Gates mohl ohlásit přicházející online služby, ať již Windows Live, Office Live a další - kdyby to chtěl říct zcela otevřeně.
Obrázek: Bill Gates mluví o budoucnosti online služeb

Aktuálně.cz spuštěno

1. listopadu 2005 v 1:35 | Petr Šnajdr
Centrum uvedlo do života nový projekt - Aktuálně.cz. Dlouho jsem přemýšlel zdali o něm psát a nebo ne. V systému je už asi měsíc článek, který jsem se nakonec rozhodl nepublikovat a raději s napětím čekat na spuštění.
Obrázek: Život je velká hra a štěstěna vrtkavá. Na čí stranu se přikloní tentokrát? Skepse? Čas ukáže nejlépe, kterému z portálů zůstane nakonec v rukou obdobný vzkaz od ní ...

Leonardo da Vinci na webu a budoucnost knih

29. října 2005 v 22:32 | Petr Šnajdr
Když Google oznámil, že bude scanovat knihy aby je zpřístupnil pro vyhledávání, celý svět se podivil. Mezitím uteklo v řekách hodně vody a nejdnou kde kdo chce elektronicky zpřístupňovat tisíce knih, hledat v nich a zjednodušovat přístup k nim.
Obrázek: podoba elektronických knih dostupných na webu British Library

SearchEngineWars: Technologické schéma

29. října 2005 v 0:00 | Petr Šnajdr
Pro ty kdo četli můj příběh "SearchEngineWars: Epizoda I. nová naděje" tu mám jednu libůstku - technologické schéma takového vyhledávače. Nečekejte od toho mnoho. Příběh SearchEngineWars totiž primárně o technologii vlastně vůbec není. Technologie je tu jen jedním z nástrojů jak prezentovat budoucí vizi založené spíše na ekonomické než technologické teorii.

Googlemania v posledních dnech

17. října 2005 v 23:32 | Petr Šnajdr
Nebýt Google tak by se v posledním týdnu (s trochou nadsázky) snad nic nedělo. Neměl jsem přiliš času a tak jen letmé summary údálostí: Google Office(zatím) nebude , Google Maps opět trnem v oku, Google Foundation a trocha Google humoru.

Dejte nám 300 let, říká šéf Google

9. října 2005 v 12:28 | management
Antoine de Saint-Exupery, autor Malého prince, kdysi napsal: "Kus skály přestává být kusem skály v okamžiku, kdy o něm jediný muž začne rozjímat a vidět v něm obraz katedrály.". To, že v Google je minimálně jeden takový muž nikdo nepochybuje. Stále častěji se ale přesvědčuji, že jím je i Eric Schmidt, CEO Google.

Sběr informací, Google a budoucnost vyhledávání

8. října 2005 v 17:55 | management
Člověk, který si chce udržet přehled o aktuálním dění se vystavuje jednomu velkému riziku: zahlcení informacemi. Jejich vyhledávání a sběr jsou již zvládnuty dostatečně dobře, ale jejich vyhodnocení je v plenkách. Chytli jsme se do technické pasti - již víme jak informace najít, ale je jich tolik, že nevíme jak je obsáhnout, porozumět jim a vybrat ty správné.

Google Reader

8. října 2005 v 14:48 | management
Google na konferenci Web 2.0 představil a současně spustil novou službu Google Reader Beta. Jak název napovídá, jedná se o čtečku zdrojů RSS a Atom. Pro její použití potřebujete dvě věci: prohlížeč s podporou JavaScriptu a účet u Google.

adFOX nebo ad hoc?

8. října 2005 v 0:40 | management
Centrum.cz spustilo novou PPC síť a zařadilo se tak do tábora těch několika málo odvážlivců, kteří se do plateb za klik u nás pustili. Na první pohled už jen ze seznamu serverů je vidět jaké subjekty kromě Centra za sítí stojí.
 
 

Reklama