Internet a portály

Jeden svět nestačí

18. září 2005 v 19:47 | management
na Internetu se objevila informace, že jakýsi ital při prohlížení Google Maps a Google Earth narazil nedaleko svého domova na něco co vypadalo podezřele. Experti pak určili, že se jedná o zbytky římské stavby. Zcela určitě to nebylo poprvé co Google někomu pomohl něco najít. V jeho pojetí vyhledávání světa to amohlo být poprvé, když našel archeologickou památku.

Celý příběh ale má ještě jednu stránku věci. Odkaz vedl na http://www.quellidellabassa.org/. Na to by nebylo nic zajímavého až na to, že je v italštině a já italsky neumím. Stačilo ale málo, právé tlačítko myši v IE, Translate to English a vžsledek? Zde je: quellidellabassa in English. No není to krása?

Imperium vrací úder aneb hyperkonkurence v portálech

10. září 2005 v 18:08 | management
Před snad více jak rokem jsem dal dohromady příběh, který jsem nazval SearchEngineWars. Bylo to jakási metafora na téma hvězdných válek. Ovšem převedný do světa portálů, který čelí rostoucí hyperkonkurenci. S rostoucí globalizací je to jev stále častější a své by o tom mohli říct drobní živnostníci, kteří tu po revoluci začali provozovat své obchůdky.

Portálový trh má několik výhod, například stále velice intenzivně roste, výnosy z něj jsou jako z pohádky a mnohdy spíše o štěstěně než něčem jiném. Druhou stranou mince je ovšem hyperkonkurence. Není lepší trh, který by se dal globalizovat, lepší než Internet a služby na něm.

Praktické výsledky tu již jsou. Zatímco na lokálním trhu se vlekle škádlí jednotlivé portály mezi sebou, stal se Google jasnou dvojkou ve vyhledávání a to nemluvě o tom, že tu pozici obsadil bez jediného výstřelu. Není ani divu. Jak kdosi kdysi prohlásil: jednoduchá a funkční služba bez zbytečných psů. Ať těch od Seznamu nebo těch od Centra.

Pakliže dosud nebyl přiliš důvod k panice, v posledních několika týdnech by mělo zdějším strategům přestat chutnat. Pokud dokáží vidět dál než jen na zprávy v médiích. A jsem zase zpět u Search Engine Wars. V této povídce vyvinuly znepřátelné globální galaktické společenství umělou inteligenci a s ní spojené nástroje, které již nešlo na lokálních úrovní lehce a nebo vůbec nějak replikovat.

Když se dobře podíváte, pak již dnes vidíte, že nejenom Google, ale i další společnosti jsou nejenom strategicky, ale i technologicky jinde než místní portály. A není to jenom o Google Earth (pokud neznáte, 3D satelitní mapy celé planety - zkuste, doporučuji), MSN VirtualEarth nebo Google Local (mimochodem kopie , kterou vytvořilo Centrum je zcela nepochopením smyslu služby), který je zatím jen v USA, Číně a snad Británii.

Šok by měly působit jiné služby a to čím se společnosti jako Google a další začínají zabývat. Například přestože můžete být příznivcem bojových umění, asi málokdo z vás překousne následující web v čínštině. Pokud umíte alepoň anglicky, neměl by to být až takový problém s automatickým překladem od Google. No není ta stránka hned o kapku čitelnější? Pravda čeština chybí. Za to kromě čínštiny a angličtiny tu najdete němčinu, španělštinu, francouštinu, italštinu, portugalštinu, ale i japonštinu nebo korejštinu.

Ale nejde jen o službu, jde o technologie, které musí být za tímto účelem vyvinuty a které zde jsou již reálně demonstrovány. Nikoho pak nepřekvapí, že Google si nechal patentovat algoritmus na určování synonym. Teď minimálně v těch kdo četli Search Engine Wars musí pořádně hrknout. Ano, už jenom jeden nebo dva krůčky ...

Zdá se, že vše jde mnohem rychlej než si člověk umí představit. Kolik zbývá? Dva roky? Dva roky než ze začnou dít opravdu divné věci ...

Konsolidace mých emailových účtů

10. září 2005 v 15:10 | management
V minulém týdnu se GMAIL naučil česky i na hlavní stránce a co víc, má už i českou kontrolu pravopisu. V klidu jsem si GMAIL prošel a po více jak roce laškování s ním na něj převedl všechny účty, které mám. Důvod? Jednoduchost používání ...

Používal jsem Seznam, Centrum, Atlas a i další, ale cesta, kterou jdou mi přijde nesmyslná. Paradoxně i přesto, že minimálně u Seznamu i Centra je vidět silná ispirace GMAILem. Jenže ono je to jako s ICQ. Jistě víte v co se vyvínulo orginální ICQ od Mirabilis. Hydra, která připomíná barokní sloh, barvičky, oblinky, serepetičky. Ale někdo asi zapoměl, že IM není primární aplikací, kterou člověk na počítači má a tak po více jak 2 letech používání Mirandy nechápu jak původní ICQ může někdo používat.
A stejný pocit jsem získal z dlouhodobého používání emailů. Každému dle jeho gusta. Mé gusto je však jednoduchost, strohost, použitelnost ... a GMAIL.
Zatímco na GMAILu mám na obrazovce spoustu místa a většinou se tam vejde vše co potřebuji, ostatní mě nutí pořád někam klikat, nemají dořešené tlačítka back a forward, která se snažím intuitivně používat a hlavně na obrazovku bez dalšího skrolování se mi málokdy vejde vše co potřebuji.
Konečně SSL se k POP3 a SMTP také hodí:
... nebo ne?
Ps. Mimochodem k dispozici mám 2,5 GB volného místa a stále roste ...

Mobilní portálová bitva

9. září 2005 v 1:22 | management
Zajímavá zpráva přišla z Kanady. Canada's Bell Mobility vyvinul OZ Mobile IM. Messenger, který vložíte do mobilu a ejhle! Máte přístup do sétě MSN Messengeru. Ač se to možná některým nebude líbit, jednoho z Messengerů, který má mé sympatie a který je rozhodně o krok dále před již trochu archaickým ICQ, které za sebou už roky táhne dědictví minulosti.
Nemluvě o tom co teprve má příjít. Naznaky tu už jsou. Microsoft koupil Teleo. Pakliže netušíte, naznačím více: VoIP a MSN Messenger. Zdá se, že tu někdo začíná přikládat přiliš velký význam rezidenčním trhům ... copak to asi přinese...

Microsoft jde Google po krku

9. září 2005 v 1:17 | management
Tentokrát s tím, že ze svých webů udělá platformu pro vývoj aplikací. Asi před 2 roky jsem o tomto přemýšlel a je v tom dost velký potenciál. Google ho částečně již využíval, ale ve větším rozsahu se do toho zatím nepustil. MSN asi Google nepoloží, problém to bude spíše pro desítky malých portálů po celé planetě. Jeich uživatele tak můžou oba giganti přitáhnout k sobě. Nevěříte? Měli byste.

Ps. a jen tak mimo hru: GMAIL má již českou i hlavní stránku. V Google někdo usilovně pracuje i na našem mateřském jazyce. Pokud nyní někdo z ČR zatouží po pořádném freemailu, jazyk rozhodně nebude to co ho bude omezovat. Zkuste, když tak mám pár pozvánek.

Novinářská latina

3. září 2005 v 17:17 | management
Teprve Internet začíná ukazovat jak s onou novinářskou objektivitou bude. Ne, nechci teď házet všechny do jednoho pytle, ale za poslední týden jsme toho viděl tak nějak už moc.

Posuďte sami. Na POOH vyšel nádherný článek Géniové z idnesu. Ač na této fotce dle iDNESu pošťáci evakuují lidi z New Orleans , jinde na stejné fotce dělají něco úplně jiného. Pokud toto není úlet, tak už nic.

Kam se proti tomu hrabe jinak šeď našich zpravodajství na Internetu, aneb kdo od koho opisuje? Novinky od iDnes od Novinek? Pravade je taková, že to všichni převzali kretivně ze zpravodajství ČTK. Prostě doslova a do písmene. Dokola napsali nějakou svoji omáčku a to byla celá "přidaná hodnota", kterou tomu dali. Pokud se podíváte na Atlas nebo Lidovky, i zde kreativita tvůrců zahálela a metoda "cut&paste" slavila úspěch.

Abych zase všem nekřivdil. Na iDnesu jsem se aspoň měl šanci dozvědět v čem to zdražování asi bude:

Podle mluvčího Benziny Václava Louly je impulsem pro zdražování růst cen na rotterdamské burze. -
více zde


Jinde to ČTK to ČTK nenapsala, tedy čtenář laskavě promine. Konečně jistě sleduje dění kolem dost pečlivě na to, aby jste v tu chvíli pochopili, že vítr vane z Rotterdamu.
Co si pak člověk má myslet o následujícím?
Když se podíváte do komentářů pod článkem na POOH, najdete tam text, který někdo zkopíroval z Novinek.cz: Záchranářka Lee Bemboomová nese 11 měsíčního chlapečka Jahona Bembooma k autobusu odvážející postižené z New Orleans.
Jak vidíte, ČTK to sice nepopírá, paní ovšem jako záchranářka moc nevypadá a zdá se, že zde to není chlapec ledajaký, ale je to její syn. Tak komu teď věřit? Oboum? Novinkám? ČTK? Nikomu?
Težko říct co si myslet a těžko říct co si myslet o relevanci hledání na Novinkách. Když už Seznam má svůj fulltext, možná by ho mohl začít používat. Původně jsem jím hledal Lee Bemboomovou , ale to se nezadařilo. Zadal jsem tedy slovo Centrum.cz a ejhle, zdá se, že "Pravda o Centrum.cz" je zcela jiná než jsme si dosud všichni mysleli :-)

VyVolení velcí bratři

2. září 2005 v 20:57 | management
Když Centrum začalo prohlašovat, že na vyvolené přijde víc jak 100 000 lidí za den, nevěřil jsem. Jaká chyba! Klobouk dolů, něco takového jsem nečekal. Jak se opět potvdilo, odborník na davové manie opravdu nejsem. Přitom princip je tak jednoduchý.

Ale nejde o princip, jde o něco trochu jiného. Až dnes jsem viděl kousek z VyVolených na Primě. Něco tak morálně otřesného jsem neviděl dlouho před tím. Když budu přehánět, přišlo mi to jako "dětská verze" nějaké hry budoucnosti, které jsme dosud mohli vidět jen ve sci-fi filmech. Civilizace již neexistuje, hory barbarů se baví tím, že jeden zabíjí druhého. Ne, tak daleko se to nedostalo a nedostane. Ale jak daleko je něco jako vyvolení od boje dvou gladiátorů uprostřed římské arény?

Možná jsem moralista a nemám pochopoení, že pro sledovanost tu udělá kdokoliv cokoliv. Konečně je to jeho svobodná volba, stejně jako volba těch kdo se to klece nechají zavřít a i těch, kteří se na to dívají. A na druhou stranu asi i obraz společnosti. Bohužel. A je úplně jedno zdali se to jmenuje VyVolení nebo BigBrother, zdali to dělá Prima nebo Nova a nebo někdo úplně jiný...

Mezinárodní Google

25. srpna 2005 v 0:09 | management
To mě opravdu pobavilo. Jak jsem tak brouzdal weby Google, tu to mluvilo česky, tu anglicky a tu slovensky. I když ta slovenština stojí za vysvětlení. Naši slovenští bratří tentokrát jsou holt napřed. GMAIL mohou používat i ve svém rodném jazyce. Čeština zatím chybí, ale nechce se mi věřit, že by se brzo neobjevila.

Google zdá se vůbec do jazyků začíná investovat i když asi ne právě toho našeho. Nebo možná ... kdo ví. Každopádně článek Google dominates in machine translation tests stojí za přečtení.

Google Talk - další IM

24. srpna 2005 v 23:13 | management
Google dnes spustil Google Talk. O tom, že něco chysá se povídalo déle, snad i víc jak rok. Ačkoliv b Google ztvdili, že na počtu jimi hledaných VoIP specialistu není nic zvláštní, že interní VoIP si žádají své a že na tom není nic divného. Pravdu asi měli spíš ti kdo tomu neuvěřili.

Nový IM umožňuje zasílání zpráv, podporuje hlasovou komunikaci a je integrován s GMAILem. Funguje také jako notifikátor nových zpráv na GMAILu. Je malý, jednoduchý a umí opravdu jen to nezbytně nutné. První stížnost, kterou jsem zazanamenal, byla: neumí invisble mód. Voice komunikace fungovala docela dobře a subjektivně jsem měl z ní lepší dojem než ze Skype. Možná je to tím, že Google zatím něvsadil na P2P architekturu a pěkně hezky se připojujeet ke Google serveru.

Použitý prokol je Jabber resp. XMPP. Voice komunikace probíhá také na tomto protokolu. Přišlo mi, že Google ho v tomto nějak "customizoval" :-). Rozhodně použit XMPP je hezké a dá se očekávat řada rozšíření Google Talk od třetích stran.
V plánech do budoucna nicméně nechybí ani podpora SIP přímo od Google.
Z produktového hlediska je to hezká ukázka jak i jednoduché, ale jinak plně funkční řešení můžou zaujmout a potenciálně motivovat k použití GMAILu. Pokud je pravda, že Google skupije v USA optiky a malé telco společnosti, možná se dočkáme ještě něčeho převratného.

Zatím nejlepší idea, a to, že Google dnes spustí i video chat s tím, že do amerických domácností rozešle webkamery, se nepotvrdila. Je ale vidět jak lidé Google věří a jak velké věci od něj očekávají.

Google má nový Desktop

22. srpna 2005 v 10:34 | management
Google dnes vydal novou verzi Google Desktop. Tak jak už je u Google zvykem, změny jsou malé svoji velikostí, ale velké svým dopadem. Od nynějška můžete tak vyhledávat nejenom na svých lokálních discích, na Internetu, ale i ve svých emailech na GMAILu.
Nově jsou zde také personalizovatelná zpravodajství a to včetně čtečky RSS a Atom. Také spousta drobností jako je počasí apod. umístěných do jakéhosi sidebaru.

Nenápadně se tu krčí odkazy na Google Desktop Enterprise Edition. První co mě zaujalo byla podpora pro Lotus Notes, možnost centrálního deploymentu, šifrování uživatelských dat a indexů, distribuce v MSI podobě a další. To, že to myslí Google vážně napovídá, že k dispozici je i Premium Support.

Až budu mít více času, rozepíšu se o Google Desktopu více. Rozhodně je to věc, která jednou změní svět.
Ps. Pro "zasvěcené", kteří četli moji povídku SearchEngineWars. Google jede přesně dle ní. Již nyní totiž Google Desktop umožňuje (ovšem nevyžaduje) komunikaci s centrálními servery Google.Více někdy později.

Pohledy do minulosti: xChat

21. srpna 2005 v 20:03 | management
Tak zase trocha z bulváru. Docela jsem se pobavil na blogu Jiřího Pallase.Vášnivý hráč bowlingu zde do vzduchu vyhodil ručník v němž si postěžoval na místní poměry a Podivné trendy - českého Jendy. Každý máme svět nějak vyhraněný názor a na základě svých zkušeností, představ i iluzí si ho pak členíme (ten svět) na ty "zlé" a ty "dobré". Někdy až okatě bez rozvahy, někdy s nějakým záměrem, někdy jen z naší vlastní pohodlnosti.
"Operace codename: xChat" je tím důkazem. V zásadě nikdo neví co se tehdy opravdu stalo.O to víc je těch, kterým je "vše jasné".
Bez dalších informací těžko soudit a už vůběc ne házet takovými slovy jako je morálka, etika, slušnost a
dalšími. To by byl jen důkaz jak sami málo víme co ty slova znamenají.
Vše co se k tomu dalo asi tak napsat, najdete v komentářích na blogu Jiřího Pallase.
Ne, nechci se zastávat nikoho. Nevím o tom moc víc než je možné přečíst na Internetu. Možná jen xChaťáci dobře zvládli hru na ublížené chudinky (rozhodně by to bylo lépe než obchodní stránku věci) a možná je NetCentrum ten zlý kapitalista. A možná si zavařili každý svým dílem.
Jak to bylo však ví bůh a nebo lidé, kteří se svými soudy do jeho role pozicují. Stačí přidat trochu hezkých slov, doporučuji třetinku morálky, špetku etiky, dobře zamíchat, obarvit na červeno, modro, růžovo a nebo dle libosti a aktuální potřeby ... a můžeme podávat široké veřejnosti. Bravo, tak to už tu jednou bylo. Nebo ne? Názor si nakonec musí udělat každý sám.
Další články k tématu:

Oko Google proniká do tajů Prahy

18. srpna 2005 v 22:44 | management
Když jsem před snad 2 roky zkoušel Key Hole, vůběc jsem nečekal, že by tam byl k mání satelitní pohled na Prahu nebo Českou republiku. Časy se však mění a Google, který Key Hole koupil, se dal do díla. Pracuje pilně a v novém dílku, které nazval Google Earth se začínají objevovat stále nové mapové podklady až s překvapivou rychlostí.
Praha třeba již nyní je prakticky celá pokrytá a to včetně databáze ulic. Kdyby však zůstalo jen u ulic!
Pokud se tu a tam touláte Prahou, možná znáte oboru Hvězda. Takový lesopark. Rozhodně ve Hvězdě nejsou ulice nebo nějaké pojmenované silnice. Jen takové cestičky po niž chodí pěší.
Google Earth zná i tyto cestičky!
A ještě pro formu detailní pohled přímo na letohrádek Hvězda. Návštěvu Hvězdy doporučuji, zvláště na podzim je tam hezky.

Víte jak se jmenují ulice kolem Vyšehradu? I to Google Earth napoví:
Google Earth si můžete stáhnout zdarma přímo na stránkách Google http://earth.google.com. Stejné podklady se budou s jistým zpožděním objevovat i na službě Google Maps. Prahu zde najdete, ale pokrytí není zatím takové jako v Google Earth.

Další Internetová blublina na obzoru?

7. srpna 2005 v 22:07
Pokud jste s úžasem sledovali růst ceny akcií Google, nebylo to vůbec nic proti růstu jednoho z největších čínských vyhledávačů Baidu.com v minulém týdnu. Ve zkratce

Share price as of Thursday's close: $27
Share price now: $122.54
Change: 353.9%
Volume: 22.6 million shares
Intraday high: $151.21
Intraday low: $60.00

Zdá se, že davy podlehly spekulacím. A mezi námi, dav je to nejhloupější zvíře, které znám. Jsem zvědav jak ty peníze dostanou zpět. Zvláště když Baidu je čistě čínská zaležitost.
 
 

Reklama