Management

Nebezpečné choroby: dobré důvody

2. prosince 2005 v 20:57 | Petr Šnajdr
Jednou z opravdu zlých chorob, které mohou dostat lecjaký projekt do padové situace jsou tzv. "dobré důvody" proč něco nešlo. Jejich (na první pohled) objektivita, se snaží zamaskovat (mnohdy nevědomě) samotnou podstatu věci - že vše fuguje jinak než je očekáváno.

Nebezpečné choroby: syndrom stoprocentního zadání

31. října 2005 v 10:30 | Petr Šnajdr
Velká většina systémových chyb při vyvoji software vzniká z touhy po dokonalosti, která nerespektuje realitu. Syndrom stoprocentního zadání patří k jedněm z nejhorších chyb, které se významně podílejí na ztrátě kapacity i flexibility vývoje.
Obrázek: Michelangelo Buonarroti, Stvoření Adama, 1511-12

Nebezpečné choroby: Funkcióza

29. října 2005 v 20:02 | Petr Šnajdr
Funkcioza je jednou z nejzákeřnějších chorob, která si vybírá svoji daň v mnoha projektech. Postihuje zejména profese, které se věnují vývoji a to ať již vývoji softwarovému, tak vývoji produktovému. Je až zarážející kolik lidí po jejím vlivem tvoří dila, která téměř nikdo nepotřebuje v domění, že to jsou ty funkce po kterých se ostatní utlučou.
Obrázek: Diego Velázquez, Las Meninas, c. 1656, výřez z obrazu

Syndrom mrtvého koně

11. října 2005 v 22:38 | Petr Šnajdr
Syndrom mrtvého koně je jistý druh slepoty, která může postihnout stejně tak webdesignera jako vrcholového manažera. Léčit ho je krajně obtížné a nekdy až nemožné. Poprvé jsme na něj narazil v jeho anglofonní podobě při jedné z lekcí z projektového managementu.
Fotografie Tomáš Hruš: "Mrtvý kůň" z cesty na Pamír
(http://www.kmp.vslib.cz/lide/hrus/index.php
)
 
 

Reklama