Procesní řízení

Nové Office 12 v sobě integruje business intelligence nástroje

17. listopadu 2005 v 23:20 | Petr Šnajdr
Microsoft uvolnil testovací verzi Office 12 pro asi 10 000 svých zákazníků a partnerů. Na první pohled obsahuje několik zajímavých novinek, které posuvají význam pojmu "kancelářský balík" poněkud někam jinam. Z těch nejzajimavějších je to funkcionalita z oblasti business intelligence.

Co je re-engineering podnikových procesů?

18. září 2005 v 17:33 | management
Dnes jsem investoval pár hodin do historie. Tedy alepoň já re-engineering podnikových procesů za historii považuji. Samozřejmě, že Michael Hammer, duchovní otec reengineringu na to bude mít jiný pohled, ale i on po nějaké době musel z některých svých názorů slevit.

Jakto? Výsledky, kterých se pomocí reengineeringu podnikových procesů dosáhlo, mnohdy namísto úspěchu přiblížily "optimalizovaný" podnik zániku. Důvodů je více a spočívají v rozdílných pohledech na celou problematiku.

Základní myšlenky re-engineeringu podnikových procesů je v zásadě jedna: Jedná se radikální změnu business procesů, která je procesně a zákaznicky orientovaná.

Vzato matematicky a přepracováno do konkrétní metodologie, by to mohlo být pravdivé. Ovšem vzato pouze matematicky a jak víte šedá je teorie a zelený strom života. A praxe ukázala, že měnit procesy právě stylem reengeeneringu je krajně nevhodné a hlavně bezohledné. K typickým problémům patří například to, že je narušen status quo.

Samozřejmě pokud pacient leží na jednotce intenzivní péče, asi se už o nějaké statusu quo mluvit nedá, ale mnoho podniků, kterým práve reengineering přineslo opravdové noční můry, rozhodně ve stavu kdy by bylo potřeba jednotky intenzivní péče ... nebylo.

Dalším problém je jakýsi "učetní" pohled. Ten spočívá v tom, že procesy jsou považovány za všemohoucí a že stav společnosti je jejich důsledkem. Představte si to jako by jste úpal léčili prášky na snížení teploty. Výsledek by byl katastrofický.

Re-engineering podnikových procesů tak může řešit omezení společností i tam kde vůbec nejsou! Potíž je v tom, že celá oblast řízení je poměrně široká a pro normálního smrtelníka je težké se v ní orientovat.

Když jsem nad re-engineeringem podnikových procesů přemýšlel, napadlo mě, že hlavní problém je v tom, že vlastně ačkoliv propaguje orintaci na procesy a zákazníka, sám na něho orientován není. Některé z částí, právě ty nejproblematičtější, mi přijdou spíše jako skvěle vymyšlené obchodní argumenty pro konzutanské firmy, které se re-engineeringem živí. Tedy pak se sice relativně lépe prodává, ale očekávání do toho vložená se nemůže podařit naplnit.

Ale dost kritiky. Procesní řízení ačkoliv vychází z myšlenek re-engineeringu podnikových procesů, se z jeho chyb a nedostatků poučilo a všechny metodologie s nimiž jsme se zatím měl možnost seznámit, na to jdou již "od lesa" a výsledkem tak už nejsou "úspěšné konzultanské firmy" a zaniklé společnosti.

Michael Hammer určitě pro vznik procesního řízení udělal hodně. Ale ani on nezmění nic na tom, že re-engineering podnikových procesů je jako takový mrtvý směr.

Zapomenutá zákoutí procesního řízení?

18. září 2005 v 17:05 | management
Ať se bavím s kýmkoliv, ověřit si zdali tuší co procesní řízení je, je víc než jednoduché. Postačí se zeptat jaký význam má v procesním řízení organizační struktura.

Odpověď na tuto otázku je stejná jako jedna se záhad, kterou jsem řešil před 2 roky. Jak je možné, že existuje firma, dokonce je to ocelárna o 3000 zamněstnancích, a nemá žádnou organizační strukturu?

Řešení je jednoduché, procesy v ní jsou na takové úrovni, že to nevyžaduje. Funkčně orientovné řízení jehož vyjádřením je organizační struktura je jen jeden pohled na řízení. Ale není sám. Velká většina firem, která se do procesního řízení pustí s tím ale začně mít postupně problémy.

Ono zní přece jen lépe být ředitel, vedoucí a nebo manager než nějak role, která má přiřazeny na maximální výkonost optimalizované procesy, které "pouze" provádí. Jenže bez toho lze vytvořit tak leda kočkopsa. A jak víte, kočkopese se nepodařilo vytvořit ani samotné přírodě. Má jednu chybu, dotažen do dokonalosti je vlastně naprosto nefunkční.
 
 

Reklama