Technologie a věda

Google vytvoří Jurský park

27. listopadu 2005 v 14:20 | Petr Šnajdr
Na lecjaká překvapení od Google jsme si již zvykli, ale stejně jako by nikdo netipoval jeho spolupráci s NASA na vesmírném programu, málokdo by řekl, že se pustí do genetického inženýrství. V tuto chvíli má však již k dispozici desetitisíce zmapovaných genů od Craiga Ventura a další z National Institute of Health.

Technologická singularita

9. listopadu 2005 v 22:19 | Petr Šnajdr
Microsoft Research tým pracuje na Singularitě. Studii operačního systému, který má být zaměřen na spolehlivost. Proč ale právě Singularity a co vše se za slovem singularity ukrývá? Nejlépe se mi zamlouvá definice matematické singularity z wikipedie: Matematickou singularitou je bod v kterém daný matematický objekt není definovaný, a nebo bod v kterém se objekt chová vyjmečně nekorektně. Například funkce nemá derivaci.

Komunitní mapy

2. října 2005 v 17:42 | management
V mapách na Internetu je obrovský potenciál, který je ukrytý v komunitách. Pokud ale budete hledat v českých vodách, asi pohoříte. Velké české portály jdou roky svoji šedou cestičkou, kterou tu a tam zametou, přidají nějakou featurku a to je tak nějak vše.

Zelené auto

25. září 2005 v 23:47 | management
Tak tohle nevím kam zařadit. Ale pokud se zajímáte o auta a alternativní pohony, pak je to článek právě pro vás - The green machine. Rozhodně stojí za přečtení.

PostgreSQL a Python

25. srpna 2005 v 0:15 | management
Konečně jsem našel trochu času abych se podíval co nového u PostgreSQL. Tato databáze mě fascinuje. Sice to není žádný Oracle, ale už toho umí i tak docela dost. Ze všeho nejvíc si mě ale získala jednou malikostí a to, že stored procedures mohou být třeba v jazyce Python.

Ani příznivci Perlu nepřijdou zkrátka. Zkusil jsem si pár obratů a dává to tomu opravdu sílu. Celkem jednoduše lze tak naprogramovat např. migrační nástroj, který umožní aplikaci přistupovat do PostgreSQL přes PostgreSQL protokol, ale ve skutečnosti číst data z MySQL nebo další DB někde na pozadí běžící a nebo prostě "stahovat" stránky z webu.
Asi nic převratného, ale člověku udělá radost vidět, že to opravdu funguje.
více viz. PL/Python
 
 

Reklama